Zayıflamak İçin Neden Koşmalısın

Günümüzde birçok kişi koştuğu halde zayıflayamadığını söylemektedir. Üstelik kilo alımlarının da önüne geçilemediğinden şikayetçi olmaktadır. Peki, zayıflamak için doğru koşu teknikleri nelerdir? Hangi durumlarda aylık hatta haftalık kilo kaybı yaşanabilir? İşte size birbirinden değerli birkaç ipucu…

Sürekli Koşun!

Birçok insan, ilk zamanlarda düzenli koşmak üzere kendine söz verir. Ama gün geçtikçe bu sözünde duramadığı görülmektedir. Eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız, muhakkak düzenli olarak koşmalısınız. Kimi zaman, uzun süreli koşarken kimi zaman günler hatta haftalar araya giriyorsa, zayıflamayı asla beklemeyin, çünkü bu şekilde zayıflayana rastlanmamıştır. Siz de sürekli koşarak, her gün koşmak zayıflatır mı sorusuna cevap arayın!

Koşu Programı Edinin!

Ülkemizde koşu derken, bir spor kompleksi ya da parkta veya ormanlık bir alanda koşmak akla ilk gelendir. Ve burada bir ya da birkaç tur atmanın genel adı, “koşu” olarak tanımlanmaktadır. Oysa ki; koşu ifadesi tam olarak bu değil.

Bir koşu programı edinmeden, koştuğunuzu iddia edemezsiniz. Çünkü, hangi günlerde, hangi alanda, ne kadar koşmanız gerektiğiniz bu program ile daha iyi betimlemiş olacaksınız. Şimdi yapmanız gereken şu; eğer bir koç ile birlikte bunu yapacaksanız koşun idman ve koşu programına sadık kalmanız gerekecek. Kendi başınıza bir program yapacaksanız da, esnek bir programla başlayarak haftalık değiştirilecek bir antrenman sıklığını ekleyebilirsiniz. Koşarak zayıflama programlarını ayrıca sitemizden de temin edebilirsiniz.

Koşarken Hareket Yapın

Eğer göbekli iseniz ve yağ probleminiz varsa, hem koşarken aynı zamanda el ve kol ile bacak çalışmaları da yapın. Koşarak göbek eritme idmanlarını tam uygulayın. Özellikle karın bölgesine sık çalışın ve koşarken bacaklarınızı ön tarafa esneterek karın boşluğuna yaklaştırmaya çalışın. Bu, ilk başta biraz zor bir koşu olabilir, ama zamanla alışacaksınız.

Koşarak kaç kilo verilir sorusuna en iyi cevabı ise; her gün koştuğunuzda, bir not defterine ne kadar kalori harcadığınızı ekleyin. Bunun için ideal akıllı telefon uygulamaları mevcut, ya da bazı elektronik araçlar ile de bunu sağlayabilirsiniz. Kim bilir belki de siz de haftalık 4, aylık 10 kilo verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir