Yeni Başlayanlar İçin Zayıflama Rehberi

Kilo problemi çağımızın en önemli sorunlarından birisi haline geldi. Artık her on insandan biri obezite hastalığı ile mücadele etmekte. Kendinizi yormadan bedeninize eziyet etmeden en hızlı kilo verme tekniklerini bu makalemizde açıklamaya çalışacağız. Her yediğinizi sayarak hatta ve hatta hiç yemeyerek kilo vermeye çalışmak en yanlış ve en kolay vazgeçilen yöntemlerdir. Zayıflamak bu makaleden sonra sizin için çok kolay olacak sakın dert etmeyin.

Düzenli Uyku ve Düzenli Yaşam!

Her ne kadar insanlar için uyku önemsiz görünse de bünyemiz ve kilo vermek için en önemli önceliklerden birisi düzenli uykudur.  Uyku sırasında bedenimiz pek çok hormon salgılar ama uyumadığınız takdirde bu hormonlar salgılanmaz. Zayıflama önerileri arasında pek önemli görünmüyor ama uyku sizin olmazsa olmazınız! Ayrıca zayıflamak için diyet ile birlikte spor aktiviteniz var ise kaslarınızın dinleneceği ve kendini onaracağı tek yer uykudur.

Kötü Alışkanlıklara Elveda

Artık kilo verme yoluna çıktığınıza göre tüm kötü alışkanlıklarınızı bırakmaya ya da en aza indirmeye çalışmalısınız. Kötü alışkanlıklardan kastımız sadece alkol ve sigara değil; kola, cips ve bakkaliye ürünleri tamamen kötü alışkanlıklar sayılabilir. Eğer kolayı bırakamıyorsanız her üç günde sadece bir kutu zero(şekersiz, light) içebilirsiniz. Cips ve bakkaliye ürünleri ise vücudunuzda oldukça su ve yağ tutacağından zayıflamanıza giden yolda en büyük engelleri onlar koyacaktır. Ama düzgün ve sağlıklı bir hafta geçirdiyseniz bir bitter çikolataya kimse kızamaz. Ama fazlası zararlı olacaktır bildiğiniz üzere 1 gram tuz yaklaşık vücudunuzda 2 gram su tutar bu şekerde daha da kritik bir hal alarak gram başına 4 gram su gibi bir rakama ulaşır.

Sağlıklı Beslenmek

Eğer tüm bu kilo verme adımlarını bir piramit yaparsak kaçınılmaz bir şekilde sağlıklı beslenme en temelde yer alacaktır.  Beslenmenize dikkat etmeli ve ne yediklerinizi tamamen bırakın ne de çok fazla yiyin. Bunların her ikisi de sağlığa zararlı ve kilo vermenize olumsuz etkileri olan ayrıca da vazgeçilme olasılığı yüksek durumlardır. 1 ayda kilo vermek için etkili bir diyet uygulamalı ve Pazartesi başlayıp Salı günü bırakmamalısınız. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırmak için her gün beslenme saatleriniz düzenli olmalı. Örnek olarak kahvaltınız her gün 9dan önce yapmaya çalışabilirsiniz. Ara öğünleriniz bu anlamda çok önemli bir yer tutuyor çünkü mideniz aç kalmaya alışkın değil bu yüzden ara öğünlerde hafif meyveler, yemişler yiyebilirsiniz.

Kendinizi Çok Sıkmayın

Bedeninize eziyet ederek kilo vermeye çalışmayın haftada bir gün bir öğünde kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Tüm hafta boyunca sıkı çalışıp sıkı beslendiniz şimdi yiyeceğiniz tek bir diyet dışı öğünden kimseye zarar gelmez.  Sadece yaptığınız şey düzenli olsun ve sakın bırakmayın.

Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus; yaptığınız egzersizi doğru yapıyor olmanız çünkü her bir kasımız için onlarca farklı hareket var ve istem dışı farklı bir kasın üstüne yoğunlaşma ihtimalimiz mevcut. Ne tür aktivite yapıyor olursanız olun cardio antrenmanlarınız mutlaka olmalı çünkü cardio vücudun yağ yaktığı en önemli aktivite. Eğer çok hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız aç karna sabahları koşu veya yürüyüş yapabilir daha sonrasında kahvaltınızı yapabilirsiniz. Çalışma günleriniz kadar dinlenme günlerinize de önem verin ve mutlaka günleriniz düzenli olsun.

Bitki Çayları Yeni Arkadaşınız!

Doğanın bize sunduğu güzelliklerin bazıları da zayıflama yolunda bize arkadaşlık edecek. İçeceğiniz bitki çayları bedenimizdeki fazla suyu(ödem) atarak sizi gereksiz fazlalıklardan kurtaracak. Mısır püskülü, kiraz sapı ve yeşil çay sporcular arasında en çok tercih edilenlerin arasında. Ayrıca limon başlı başına yağ yakmanıza etkili olacağından çaylarınıza limon ekleyerek aroma katabilirsiniz. Kötü alışkanlıklar başlığında bahsettiğimiz gereksiz suları vücudunuzdan hızlıca atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir