Yalnız Koşmanın 8 Faydası

Birçoğumuz dil eğitimi için yurtdışına gitmiş ya da hali hazırda gitmeyi planlamaktayız. Bu plan, canımızın sıkılmaması için bir partner ile birlikte gitmek üzere kurgulanmıştır. Ama araştırmalar, aynı dili konuşan, aynı kültüre sahip partnerlerin, dil eğitimine katkısından çok, zararının olduğunu göstermektedir. Bunların nedenini, yalnız spor yapmanın neden gerekli olduğu ile bağdaştırarak, asıl konumuz olan “Neden yalnız yürünmeli” sorusuna kurgulayacağız. Evet hazırsanız, başlayalım.

Sporunuzun Patronu Siz Olursunuz

İnsanlar genel anlamda birebir aynı fiziksel özelliklere asla sahip değildir. Hiçbir insanın %100 aynı metabolizma ve fiziksel yetilere sahip olduğu asla söylenemez. Bu yüzden, siz kendinize göre ayarladığını bir koşu programını, partnerinize asla dikte edemezsiniz. Daha az koşmanız ya da daha fazla koşmanız, partnerinizle uyuşamayabilir. Siz tıkanırken, partneriniz sizin devam etmenizi isteyebilir, bu durumda “oyun bozan” siz olursunuz. Ve belki de hep öyle kalacaksınız. Aynı şekilde tersinden düşünün!

Bunun yanı sıra, siz koşmayı kilo vermek üzere yapmayı planlarken, partneriniz zaten zayıf ve sadece fit kalmak için size eşlik etmek istiyor olabilir. Daha önceki yazılarımızda da sıklıkla belirttiğimiz gibi, koşmak birkaç amaç için yapılmaktadır. Bu amaçlarınız uyuşmazsa problem yaşayabilirsiniz.

Kendinize Daha Fazla Zaman Ayırırsınız

Yapılan birçok araştırmada, spor yaparken, kişilerin günlük olayları düşündüğü ve bunlara çözüm yolları geliştirdiği görülmüştür. Ama bu tabii ki yalnız olduğunuzda yapabileceğiniz bir şey. Aksi durumda, partnerinizle daha farklı bir âleme dalabilirsiniz.

Baskı Hissetmezsiniz

Kendi başınıza koştuğunuzda, kimsenin direktiflerine uymak zorunda kalmazsınız. Bu da sizin daha sağlıklı ve daha etkili bir spor yapacağınız anlamına gelecektir. Baskıdan kurtulun, rahat edin.

Hızınızı Kendinize Göre Ayarlarsınız

Her insanın koşu hızı farklı olabilir. Yalnız koşarak, partnerinize ayak uydurmanız gerekmeyecek, kendi programınız dahilinde koşacaksınız.

Sakatlık Durumları

Sizin ya da partnerinizin sakatlanması, muhakkak ki diğerini etkileyecektir. Yalnız koşmak sizce de iyi bir fikir değil mi?

Rekabetle Siniriniz Bozulmayacak

Bilinen bir gerçek var ki, yanımızda biri varsa kesinlikle bir rekabet içerisine girişiriz. Belki de bu kendimizi kanıtlamak üzere verilmiş bir özellik. Ama yalnız koşarak, sinir bozucu rekabete girmek zorunda kalamayacaksınız.

Zaman

Koşu zamanlaması partnerinizle uyuşmayabilir ve bu da ciddi sıkıntılara neden olabilir.

Meditasyon

Yapılan birçok araştırma sonucu, koşarken bir çeşit meditasyon yapıldığını gösteriyor. Bildiğimiz bir gerçek de, meditasyonda konsantrenin gerekli olduğu. Öyleyse, yalnız koşun, daha iyi konsantre olun!!!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir