Tek veya Çift Sayılı Çalışmalar

Yıllardır antrenmanlarımı bir ortak eşliğinde yapıyorum ve çalışmalarımız şu şekilde oluyor: 7*1000 veya 13*400.Aynı zamanda 6 veya 8*1000 ve 12 veya 14*1000 çalışmalarım yaptım. Bu çift sayılı rakamlar bana daha doğal ve normal gözükmekte. Bir spor makalesinde okuduğum yazı üzerine tek veya çift sayılı tekrarlar üzerinde antrenman programıma yoğunlaşmaya başladım. Bir başka arkadaşım bana Amerikan maratoncularının uyguladı antrenman programlarını yolladı ve bu 20 mil koşusu olarak adlandırılmaktadır, Avrupalılar buna 30 kilometre koşuları diye adlandırmaktadır.

Önemli nokta, uzun ve dayanıklılık çalışan atletler, antrenman programlarını kendi vücutlarının zorlanacağı sekelde düzenlerler. Tekrar sayılarının tek sayı olmalarından kaçınırlar. Bununla ılığı herhangi bir onarı yoktur çünkü vücudunuz tekrar sayısının tek ya da çift olmasını önemsemez. Fakat sizlere önerim, tekrar sayınızı sızın belirlemeniz ve dönenceli bir rakama göre uygulamanızdır. Yani vücudunuzun o gün 7*1000 metrelik antrenmana ihtiyaç duyduğunu hissediyorsanız bunu yapın. Ama tecrübelerime dayanarak çoğu kısının bunu 7 yerine 8 tekrar yaptığını gormekteyım.9 yerine 10 kez yapılan tekrarlarda buna örnek olarak gösterilebilir.

Yarış sırasında elde edilebilecek en önemli ve güzel özelliklerin basında, yarış bölümlerini nasıl koşacağınız ve temponuzu nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek gelmektedir. Bu özellik sızın öğrenebileceğiniz bir özelliktir ve antrenman yaparak geliştirilebilir. Başlangıç olarak aklınızda bir derece ve tempo belirleyip onu gelmeye çalışabilirsiniz. Mesafe bittiğinde bunu hafızanızda hatırlamaya çalışarak tempo ve koşu derecenizi çok tekrarlı yapabilirsiniz. Eğer tahmin ettiğinizde çok daha iyi bir derece ile tamamlarsanız mesafenizi, çılgınlar gibi sevineceğinize emin olabilirsiniz! Tam tersi olarak dereceniz kotu çıkarsa, bu sizde hayal kırıklığı ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Buna rağmen pes etmeyin.

Şimdi, bir önemli kuraldan daha bahsetmek istiyorum. Eğer aralarda veya koşu esnasında sakatlanacağınız hissine kapıldıysanız kesinlikle koşmayı bırakın. Eğer çok fazla zorlandıysanız ve bunun dinlenmeyle geçeceğine inanmıyorsanız tekrar koşuyu bırakın ve ara verin. Bu tür durumlar her koşucunun basına gelmektedir, önemli olan bu durumları atlatmak ve farkına varabilmektir. Fakat bu durumlar çok sık olmamalıdır. Eğer bu durum her 2 haftada bir tekrarlanmaktaysa, farklı şeyler oluyor demektir. Ayrıca klişeleşmiş birçok antrenman programı bu tur durumlarda uygulanabilir, buna örnek olarak 400 saniye içinde ne kadar koşabileceğiniz ve bunu mesafeyi beğenmediyseniz birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Son olarak, bahsetmek istediğim ve benim fikrime en uygun görüş ise, sizlere en uygun sayıda ve sürekliliği sağlanmış tekrar sayılarıdır. Tekrar sayıları, sizlerin gelişiminizi en açık sekelde ortaya koyan bir göstergedir ve yarışma dereceleriniz bu bölümlere göre çok daha fazla çalışılarak geliştirilebilir. Ross Tucker ve diğerlerinin de belirttiği gibi, antrenmanlarda sıkça çalışılan bolümler, yarışlarda otomattık olarak uygulanmakta ve buda yarışmacılara kolaylık sağlamaktadır. Eğer antrenmanlarınızda bir sıkıntı yasarsanız, bunu yarışta da yasamanız içten bile değildir.

Kısacası, daha önce belirttiğim üzere benim görüşüm tek sayılı tekrarlardan oluşan antrenman programlarının uygulanmasıdır. Ancak bunun yanında mesafeye bağlı olarak çift sayılı tekrarlarda yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir