Tansiyon Hastaları İçin Önemli 4 Besin

Tansiyon hastalarının sayısı, özellikle günümüzde artmakta ve bu da beslenmemizle alakalı olmaktadır. Özellikle günümüzde kaliteli ve doğru besin alamama sebebiyle insanlarda düşük tansiyon ya da yüksek tansiyon meydana gelmektedir.  Bu kötü beslenme sonucu oluşan yüksek tansiyonla kalp, beyin, göz ve böbrek hastalıklarının bir çoğuna yakalanabiliriz.

Gelelim tansiyon hastalarının beslenmesi için önemli besinlerimize. Burda şunu vurgulamalıyız ki bu besinlerin fazla tüketimi de eğer yüksek tansiyon iseniz onun düşük tansiyonuna evrilmesine; eğer düşük tansiyon iseniz onun da yüksek tansiyona evrilmesine neden olur. Bunun için tansiyon hastaları bu besinleri kararında almalıdır.          

                            

Meyve Suyu

Özellikle tansiyonu dengeleme göreviyle bilinen meyve suları kararında tüketildiğinde tansiyonu düşürmektedir. Bura da dikkat edilmesi gereken husus bu meyve sularının doğal olması ve içerisinde şeker bulundurmamasıdır. Evde kendinizin hazırlayacağı çeşitli meyve sularıyla tansiyonunuzu belirli bir denge de tutabilirsiniz.

Limon

Bir bardak tüketeceğiniz limon suyu tansiyonunuzu dengelemektedir. Özellikle tansiyon hastaları için en çok önerilen besin olan limon etkisini hemen göstermekte ve tansiyonu dengede tutmaktadır.

 

Süt ve Süt Ürünleri

Özellikle tüketeceğiniz yoğurt, süt ve peynir gibi besinlerle tansiyonunuzu dengeleyebilir ve kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Bir çok doktorun tansiyon hastalarına önerdiği süt ve süt ürünleri günümüzde hala geçerliliğini korumakta ve yaygın bir şekilde tansiyon hastalarınca kullanılmaktadır.

Balık

Gelelim son besin değerimiz balığa… Balık eti içerisinde yüksek protein bulundurduğu için tansiyonu dengelemekle birlikte size daha rahat bir yaşam sunacaktır. Balık özellikle tansiyon hastalarınca hafta da en az bir kez tüketilmelidir.

İşte tansiyon hastaları için tüketilmesi gereken 4 besin bunlardır. Gerek yüksek tansiyon gerekse de düşük tansiyon hastası olun beslenmeniz hastanızın ilerlemesine ya da gerilemesini belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir