Stresten Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Günlük hayatın koşuşturması, yaşam koşulları, iş şartları derken her geçen gün daha stresli ve daha endişeli insanlardan oluşan bir toplum meydana geldi. Tüm bu olumsuz etkenlerin ruh haline etkileri uzmanların da gündemine yerleşirken, daha stressiz bir hayat arzusu içinde olan insanlar stresten kurtulmanın yolları için bir çözüm aramaya başladı.

Stres hayatın ve insan karakterinin bir parçası haline geldi. Ne yazık ki, stres yaratan sebeplerden kurtulmak mümkün değil. Ama stresle başa çıkmak ve stresi vücudumuzdan atmak mümkün. Stresten kurtulmak için herkesin kendince bir çözümü olabiliyor. Bazı uygulamalar ise istisnasız herkesin işine yaracak türde çözümler.

Sporu Artık İhmal Etmeyin

Spor yapmak konusunda hemen her gün bir haber, makale ya da reklamla karşılaşıyoruz. Ancak bu haberlere çok az kişi uygulamaya geçiyor. Halbuki, spor sadece zayıflamak veya fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin işine yaramıyor, strese ne iyi gelir merak edenler için de cevap veriyor. Spor yapmanın vücutta yarattığı etki ile beyne ulaşan mutluluk hormonları stressiz bir gün geçirmenize yardım ediyor. Ayrıca spor yaparken sarf edilen efor da mevcut stres ve gerginliğin atılmasına yarıyor. Bilimsel olarak da kanıtlanan bu gerçeklikle stressiz bir hayatın nasıl olduğunu öğrenmek için, açık havada biraz yürüyüş yapmayı deneyin.

Spor yapmak için vakti olmadığını iddia edenlerdenseniz, otobüsten bir durak önce inmeyi, yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi, sabah 5 dakika erken kalkıp balkona çıkarak birkaç esneme hareketi yapmayı tavsiye edebiliriz.

Gün İçinde Kısa Molalar Vermeyi Deneyin

İşiniz her ne olursa olsun, yoğun temponun arasında stresten kurtulma için kendinize ayıracak 2’şer dakikalık mola hakkınız olsun. Sakin bir yere gidebilme şansınız yoksa bile bir an etrafta olan bitenleri görmeyi bırakın. Dik bir şekilde oturarak veya ayakta sırtınızı dikleştirerek derin birkaç nefes alın.

Az önce yaşanan tatsızlığı bir kenara bırakın ve mutlu olduğunuz bir anıyı veya sizi mutlu eden birini düşünün. Derin bir nefes alın ve birkaç saniye bu nefesi tutarak bekleyin. Sonra da içinizdeki tüm gerilimin nefesinizle çıkıp gittiğini hayal ederek ağzınızdan bu nefesi bırakın. Birkaç nefes sonrası içinizdeki stresin azaldığını fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir