Sporcuda Kas Kuvveti Yapan 5 Yiyecek

Sürekli egzersiz yapmak, vücuda şekil vermek için belli ağırlıklarla çalışmak istediğiniz sonucu elde etmeniz için yeterli değil. Kas kuvveti yapmak ve kasları güçlendirmek için sporcu beslenmesi kritik öneme sahiptir. Kasları güçlendirecek besinler tüketilmediği sürece yapılan egzersizler tersine etki yaratarak kas kaybına neden olabilir.

Kırmızı Et Tüketimine Özen Gösterin

Sporcu beslenme düzeni içerisinde en önemli gıda olarak öne çıkan kırmızı et, protein, birçok mineral ve kreatin asidiyle zengin olduğu için kasları güçlendirmesi ve kas inşasına katkı sağlaması açısından oldukça faydalıdır.

Sporcuların Her gün Tüketmesi Gereken Protein Kaynağı: Yumurta

Proteinle zengin olan yumurta, D ve K vitaminleri açısından da zengin olduğu için kasları güçlendirdiği gibi kemik yapısının da korunmasında oldukça faydalıdır.

C Vitamini Kaynağı: Portakal

Sporcu beslenmesi açısından hergün tüketilmesi gereken yiyecekler arasında olan portakal C vitamini açısından zengindir. Portakal, vücudun egzersizlere karşı dayanıklılığını artırır ve kas gelişimine katkı sağlar.

Süt Tüketiminde Organik Süte Üstünlük Verin

Sporcu beslenmesinin vazgeçilmezleri arasında yer alan süt, kazein (%80) ve whey (%20) proteinlerini içermektedir. Omega 3’le de zengin olan sütün gün içinde birkaç kez tüketilebilmesi kas yaptırıcı besinler arasında en çok tercih edilenler arasında olmasını sağlıyor.

Pancar

Kaslar belli bir süre sonra egzersizlerin etkisiyle yıpranır. İşte pancarın önemini burada ortaya çıkıyor. Pancar, kas gücünü artırdığı gibi kas onarımını da sağlar. Kasların yanı sıra pancarın karaciğer sağlığı açısından faydalı bir besindir.

Sporcu beslenmesi için önemli olan bu yiyeceklerin dışında süzme peynir, kavun, ıspanak, elma, somon başta olmakla balık ves. gıdalar da kas yaptırıcı besinler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir