Spor Sonrası Beslenme

Spor yapmak insan vücudu için oldukça önemlidir. Hem dinç kalmak hem de sağlıklı bir hayat için gerekli olan spor aynı zamanda güzel bir vücut elde etmenizi sağlar. Ancak spor yapmaya başladıktan sonra, nasılsa spor yapıyorum denilerek istenilen her şey yenilmemelidir. Fazla yağ, kalori ve vücudunuza faydalı olmayan şeyleri içeren besinler tüketmek yapılan sporun boşa çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle spor yaparken aynı zamanda yenilen ve içilenlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Spor öncesi nasıl beslenilir, spor sonrası neler yenir bu yazıda bunlara cevap bulabileceksiniz.

Yenilmemesi Gereken Yemekler

Spor yapmak, vücudunuzu bir şekle sokmak kolay bir yol değildir. Bunun için aylar belki de yıllar verilebilir. Bu spora başlamadan önce vücudunuzun yapısına bağlıdır. Fazla yağ oranına sahip olan birinin öncelikle yağ yakımı yapması gerekmektedir. Bu nedenle yemeklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak fazla yağ oranına sahip olmayan, ideal bir yağ oranı olan bir birey de yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu nedenle spor yapılan dönemde özellikle fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde hamur işi, beyaz ekmek, kızartma yiyecekler gibi yemeklerden uzak durulmalıdır. Bu dönemde sağlığınız açısından da tatlılara biraz ara vermeniz gerekmektedir. Ara veremiyorsanız yenilen tatlı derecesini azaltmanız gerekmektedir. İçecekler de bu dönemde düşmanınız olabilir. Kola, meyve suları ve içerisinde şeker barındıran diğer içecekler de kalori alımınızı artırmaktadır.

Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Antrenman öncesinde ve sonrasında beslenme oldukça önemlidir. Peki antrenman öncesi ne yenir? Antrenmandan önce daha çok karbonhidrat ve proteini bir arada tüketebilirsiniz. Bu antrenman öncesi enerji sağlamaktadır. Ancak kahvaltı ve atıştırmalıklarınızda fazla miktarda yağ ve fazla miktarda karbonhidrat bulunmamalıdır. Antrenman sonrasında ise yenilenme süreci denilen bir süreç vardır. Bu süreçte kaslarınız gelişir ve büyür. Ancak kaslarınızın gelişmesi için antrenman sonra beslenme çok önemlidir. Beslenmeniz antrenmana göre değişiklik gösterebilir. Eğer vücudunuzu zorlayacak bir antrenmandan çıktıysanız ilk yarım saat içerisinde çikolatalı süt, recovery içeceği gibi sıvı tüketebilirsiniz. Daha sonrasında ise ızgara veya fırında tavuk/balık, pirinç pilavı, haşlanmış sebze tüketebilirsiniz. Bu nedenle antrenman sonrası genellikle daha çok protein ağırlıklı beslenilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir