Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spor yapmak, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını sağlamaktadır. Ayrıca kas yoğunluğunun korunması veya arttırılması içinde önemli bir fiziksel aktivitedir. Fakat spor yapmanın faydasının beslenme ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Aç karnına yapılan spor yağ yakımını son derece hızlandırmaktadır. Lâkin maksimum düzeyde kas yıkımınada sebebiyet vermektedir. Bu nedenle sporcu sağlıklı beslenme son derece önem arz etmektedir.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle spordan önce karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Spordan önce 200-300 kalorilik karbonhidrat ve protein besinleri spordan alacağınız verimi maksimuma çıkaracaktır. Fakat öğününüzü yedikten hemen sonra spora başlamak yerine ortalama 45 dakika-1 saat sonra başlanmalıdır. Spordan önce 1 su bardağı süt ve muz veya  1 su bardağı ile 1 avuç badem tüketmenizde fayda var. Sporcu diyet listeleri akşam mı yoksa sabah mı spor yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir.

Sabah ve Akşam Sporunda Beslenme

Öncelikle sabah sporu için beslenme daha önemli bir konumda bulunmaktadır. Misal olarak uyumadan 3 saat önce birşeyler atıştırdıysanız ve ortalama 8 saat uyuduysanız uyandığınızda 11 saat önce birşeyler yemiş olursunuz. Buda kan şekerinizin minimum seviyede olduğu anlamına gelir. Sabah hiçbirşey yemeden spor yaparsanız maksimum düzeyde kas kaybına uğrarsınız. Fakat kahvaltı yapıp spora giderseniz bu seferde doygunluk hissinin yanında mide krampları yaşarsınız. Bu nedenle spora gitmeden önce hafif ve az karbonhidrat tüketip spor sonrası ise protein almalıyız.

Örneğin;

Spor öncesi 1 bardak süt ve muz tüketip, spor sonrası ise 1 adet kepekli sandviç tüketebilirsiniz.

Eğer akşam spor yapacaksanız yine dikkatli olmanız gerekmektedir. Spor öncesi hafif karbonhidrat ve protein içeren bir öğün spor sonrası ise geç olacağı için yemek yerine hafif protein almanız önerilir.

Örneğin;

Spor öncesi 1 kepekli tost ve ayran, 1 muz ve badem yenilebilir. Spor sonrası ise 1 bardak süt, ceviz ve 1 protein bar tüketilebilir veya 1 kase yoğurt, 5 kaşık yulaf ve 1 porsiyon meyve tüketilebilir.

Sporcu beslenmesi son derece dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Sporu zarara çevirmemek için beslenmenize dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir