Spor Olarak Koşuyu Seçmeye 5 Sebep

Koşu sporu neden akla en uygun ve getirimi en yüksek sağlık spordur?

Birazdan bütünü ile okuyacağınız doğrular ile sahi anlamda insanlar sporu sevseydi, herkesin mutlaka ilk tercihi koşmak ve koşu yarışlarını izlemek olurdu. Koşunun neden bu kadar değerli olduğunu özet bir şekilde anlatacağız.

1)Tesis ve Yer Olanakları

Hentbol, tenis, futbol, yüzme, voleybol gibi insanlığın kabullendiği sporlar için yüksek bir maliyet ve yüksek miktarda para gerekmektedir bu sporların yapılacağı tesisleri oluşturmak adına. Sadece tesisi oluşturarak üzerine düşen sorumluluk bitmez, bu kompleksin bakımı ve korunması için de yüksek miktarda parayı gözden çıkarılması gerekmektedir. Oysa bulunulan bölgenin yerleşim yerlerine veya merkezine yakın yerlerde spor için özel olarak yapılmış tesise ihtiyaç duymadan, açık parklarda, yollarda, açık alanlarda koşabilir ve koşu sporunu rahatlık ile yapabilirsiniz. Diğer sporların aksine ekonomiktir.

2)Koşu Özel Yetenek/ Eğitim/ Alıştırma Gerektirmez

İnsanlığın dünyada var olduğu andan itibaren yürümeye daha sonra koşmaya meyillidir. Profesyonel olarak koşu sporu yapmak istemiyorsanız, özel bir yeteneğe ya da özel bir çabaya da ihtiyacınız yok demektir. Koşmak isteyen birey bunu yapmaya karar verdiği andan itibaren, kendine uygulamak için yaptığı program ile ve onu sakatlığa sürüklenmesini önleyecek kadar bir tenkil ile hemen yürüyüşe ve koşmaya başlayabilir. Tam olarak buna dayanabileceğine inandığında ise, yürümeyi bırakarak aktif bir şekilde koşabilir. Ama diğer sporları yapmak isterseniz mesela, hem tesis yoksunluğundan hem de yeteneğinizin farklı yönde olmasından dolayı bu size motivasyonsuzluk olarak geri dönecektir. Bu nedenle koşmak için için en basit ve en ideal spordur.

3)Yalnız veya Birlikte Yapma Seçeneği

Koşmak için isterseniz eğlendiğiniz bir arkadaş grubu lazım, isterseniz hem kafa dağıtmak, hem yalnız olmak hem de müziği son sese vererek enerjinizi arttırabileceğiniz  bir bireysel spordur. Ama takım sporu olarak adlandırılan -voleybol, basketbol, futbol, vb.- sporlarda bir takıma ve bir mekâna, bir maç programına kesin bir şekilde bağlısınızdır. Bu durum sizin için sporu zevk olmaktan çıkarıp, sıkıcı ve zor bir hale getirir. Fakat tek başına olursanız, sabah, öğlen veya akşam fark etmez. İstediğiniz her zamanda yapabilirsiniz.

4)Kendi Sağlık Durumuna Uygun Spor Yapabilme

Koşmanın en önemli özelliği kendi sağlık durumunuza uygun spor takvimini kendinizin belirlemesidir. Özgür bir biçimde yapılabildiğinden sağlıklı olduğunuzda yapar, sağlık durumunuz düzgün olmadığında ise yapmazsınız.

5)Spor Sakatlıklarından Korunma

Bireysel olarak yapılmayan veya ani hareket gerektiren sporlarda sakatlık riski çok yüksektir. Ama koşu sporunda bu durum böyle değildir. Gereken sağlık tetkiklerini yaptığınızda ve koşmaya uygun ayakkabı seçtiğinizde sakatlık riskini yok denecek kadar az indirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir