Sözde Zayıflatan Saçma Yöntemler

Şişmanlığın tedavisi bir anlamda belli sayılır. Diyet yapmalı, egzersiz yapmalı, stresten kurtulmalı ve benzeri yöntemler uygulanmalı. Ama insanlar daha hızlı ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bu yöntemlerin dışına çıkmaya çalışabiliyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği Bilim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman kilo vermek isteyen insanların çok da doğru olmayan inanılmaz sayıda yöntem uygulandığını söylüyor. Zayıflatıldığı sanılan ama çok tehlikeli sonuçlara yol açan bu makalemizde bahsedeceğimiz hızlı zayıflama yöntemlerinden uzak durun!

1-İlaçlar

“İlaç kullanarak zayıflanabilir mi?” Sorusu çok uzun zamandır insanların aklında soru işareti olarak duruyor.  Spor sırasında kalp atışlarınız hızlanır ve yavaşlar bedeninizde pek çok faaliyet gerçekleşir. Piyasadaki pek çok ilacın mantığı kalbinizi hızlandırıp yavaşlatarak kalori yaktırmak olduğundan bu zayıflama ilaçları yöntemi en zararlı yöntemler arasındadır.  Eğer günlük harcadığınız kalorinin altında besin alıp yaşamınıza biraz hareket ve aktivite eklerseniz zayıflamanız kaçınılmaz olacaktır.

2-Ana Boot Camp Diyeti

En tehlikeli yöntemlerden biri olan bu diyet; iştahın olmadığı bir yaşam tarzını benimsemenizi istiyor. Çok sert diyet uygulamaları içeren bu yöntem bir gün içinde en fazla 500 kalori almanıza izin veriyor. İnsanları öldürme ihtimali olan bu diyet yöntemi; kalp krizi ve organ yetmezliği gibi olaylara kapı aralayabilir. Bedenimizin günlük kalori ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı karşılamak zorundayız eğer karşılamayacak olursak bedenimiz yavaş yavaş güçten düşecektir. Bu diyet bu anlamda çok tehlikeli ve zararlıdır.

3-Mide Kelepçesi Ameliyatı

Günümüzde adı çokça geçen bir diğer zayıflama yöntemi ise bu. Ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olan obezite hastaları, fazla kilolarının yüzde kırkı veya altmışından midesine kelepçe taktırarak kurtulabiliyor. Ancak ameliyat sonrası doktor kontrolünde bir diyet programı ve düzenli egzersiz yapılması gerekiyor. Ameliyat bittikten sonraki dönemde oldukça dikkat edilmesi gereken bu yöntemde; eğer gerekli özen gösterilmezse çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

4-İdrar Söktürücü Zayıflatmıyor!

Alternatif bitkisel tedavi yöntemlerinin bilimsel kanıtları henüz yeterli olmasa da üreticiler söz konusu bitkisel ürünleri tablet haline getirdi. Obeziteyle mücadele edenler, iştahı ve enerji metabolizmasını düzenleyip kilo vermek amacıyla, sıkça destekleyici alternatif tedavi yöntemlerini tercih ediyor. Üstelik bunları sıklıkla kendi fikirleriyle, başka kimyasallarla birlikte bilinçsizce tüketiyor.

5-Yemek Yememek

Yemek yemeyerek kilo vereceğini düşünen bir yığın insan var. Yemek yemeyerek kilo verilir ama yağdan kaybetmezsiniz kaybedeceğiniz kiloların yüklü bir kısmı su ve kas kaybı olacağından kaybettiğiniz kilolar sağlıksız ve kaybetmek istemediğiniz yerden gidecektir. Görüntüde bir değişiklik olmayacak ve sadece tartı üstünde daha hafif görüneceksiniz. Karın bölgenizi evinizin deposu gibi düşünün vücut fazla kaloriyi yağa çevirerek oraya depoluyor. Bünyemizde yeterince yağ var yağ ve şekerden uzak durarak istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir