Şişkinlik Hissinden Kurtaracak Altın Gibi Öneriler!

Birçoğumuzun düşündüğünün aksine karında şişkinliğin sebebi genel olarak karında gaz birikmesi değildir. Bir takım bağırsak rahatsızlıkları yüzünden gazlı içeceklere ve gaz birikmesine yol açabilecek yiyeceklere karşı aşırı hassas olunması ile karşılaşılabilir.

Bunların yanı karında meydana gelen şişkinliğin ve şişkinlik hissinin, hiçbir hastalığı olmayan sağlıklı kişilerde de oluştuğu gözlemlenmiştir.

Karındaki Şişkinliğin Başlıca Nedenleri

Biraz önce de söylemiş olduğumuz gibi bu duruma bir takım hastalıklar veya fiziksel durumlar neden olmaktadır. Şimdi, bu hastalıklar nelerdir? Karın şişkinliği neden olur?

  • Bu duruma neden olabilecek hastalıklar: Ülser, mide kanseri, safra kesesinde oluşan hastalıklar, pankreas rahatsızlıkları veya bazı hastalıklar için alınan ilaçların kullanımında doz aşımı.
  • Fiziksel etkenler: Az hareket, hızlı kilo alıp vermek, düzensiz beslenmek, sigara ve alkol tüketiminde aşırıya kaçmak gibi etkenler de mide ve bağırsak hareketlerini zamanla yavaşlamasına veya düzensizleşmesine neden oldukları için karında şişkinlik ve sertlik durumları gözlenebilir.

Düzenli Egzersiz ve Gıda Tüketimine Dikkat!

Yukarıda saymış olduğumuz hastalıkların hiçbirinden muzdarip değilseniz ve buna rağmen şişkinlik problemi çekiyorsanız bu durumu çözebilmek adına sizler için altın değerinde önerilerimiz var. Gelin, karında şişkinlik nasıl giderilir beraber öğrenelim.

  • Hafta içerisinde her gün veya beş gün boyunca sadece yarım saatlik bir egzersiz, şişkinlik probleminize kesinlikle iyi gelecektir. Bu egzersizler metabolizmanızı hızlandıracağı için şişkinlik hissini de azaltacaktır.
  • Eğer bazı yiyecekleri veya içecekleri tükettikten sonra şişkinlik hissi duyuyorsanız o yiyecek veya içeceği tüketmeyi acilen bırakmalısınız. Çünkü bu şişkinlik hissi vücudunuzun sizi uyarmak adına gösterdiği bir tepki olabilir.
  • Gece geç saatlerde yenen yemekler, vücudunuzun ihtiyacından fazla alınan besinler, çok yağlı yiyecekler veya hızlı yemek yeme alışkanlığı gibi etkenler şişkinlik hissi oluşumunun başlıca sebepleridir. Bu yüzden bu tür durumlara karşı daha dikkatli olmak, sizi şişkinlik hissinden kurtaracaktır.
  • Bunların yanı sıra alkol ve sigara tüketimi de şişkinlik hissine birer etkendirler. Eğer sigara veya alkol tüketiminden sonra şişkinlik hissi oluşuyorsa. Bu alışkanlığınızda kurtulmanız gerekmektedir.

Doğadan Yardım Alın

Birçok rahatsızlık için doğanın bize sunduğu nimetler saymakla bitmez. Elbette ki karın şişkinliği için şifalı bitkiler de mevcut bulunmakta. İşte bunlardan birkaçı:

Meyan Kökü: Bağırsakta gaz oluşumunu önleyerek şişkin hissinin önüne geçer.

Melisa Yaprağı: Hazmı kolaylaştırarak gaz birikimini azaltır ve bağırsak parazitlerinin azalmasını sağlar.

Zencefil: Herhangi bir besinle beraber tüketildiğinde o besinin mideniz tarafından sindirilmesini kolaylaştırarak şişme hissini engeller.

Adaçayı: Mide ve bağırsakta fazla gaz birikimini önler.

Doğa Ana’nın bizlere sunmuş olduğu bu faydalı bitkilerden yararlanırken, egzersiz yapmayı ve metabolizmamıza zarar veren bir takım alışkanlıklarımızdan kurtulmayı da unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir