Sıkı Bir Koşu Programına Hazırlanmak İçin İpuçları

Koşu programı uygulayarak forma girmek ve fit bir görünüme kavuşmak istiyorsanız öncelikle koşu disiplininde sizi nelerin beklediğini bilmeniz gerekir. Koşu programına başlamadan temel bilgileri, kendine güvenmeyi, motivasyonu ve koşarken eğlenmeyi öğrenerek sıkılmadan ve yorulmadan uzun koşulara çıkabilirsiniz. Koşu programı uygulamak koşmayı sevmenize, koşarken mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli Koşunun Sırrı

Her zor kararı uygulamanın ilk adımı başlamak. Koşuya başlamaya karar verdiğinizde ertelemeyin ve ilk adımı atarak doğaya koşulsuz şartsız kendinizi bırakın. Yorulmadan koşabilmek için temponuzu ayarlayabilmeniz ilk zamanlarda kolay olmayacaktır normal olarak. Sürdürülebilir koşu hızını bulmak için profesyonel atletler dahi uzun süreler bu konu üzerinde çalışıyorlar. Koşu hevesinizin saman alevi gibi sönmemesi için çok hızlı deparlar atıp kendinizi yormamalısınız. Koşu için egzersiz hareketleri ile kendinizi koşu yapmaya ısındırmalısınız. Isındıktan sonra sadece koşabildiğin kadar uzağa koşmalısınız. İlk koşu deneyiminizde mesafenin hiçbir önemi yok. Sadece koşabildiğiniz kadar koşun.

 

Koşu Programı

Koşu programı yapmak için karar verdikten sonra ilk koşunuzu yapmış olmanız büyük bir adım attığınız anlamına gelir. Uzun mesafeli sıkı bir koşucu olmak için adale ve eklemlerinizi güçlendirici aerobik hareketleri yapabilirsiniz. Haftada üç ya da dört antrenmanda mekik, şınav, açma germe hareketlerini düzenli olarak yapmalısınız. Kaslarınızın uzun mesafe koşular için yeterli dayanıklı ve esneklikte olması şarttır.

 

Koşu programı nasıl hazırlanır sorusunun cevabı öncelikle yapabildiğiniz kadar koşu aktivitesini eğlenceli hale getirmek olmalıdır. En sevdiğin şarkılardan bir liste, ya da gördükçe içini açan bir parkta koşmak gibi koşarken hoş vakit geçirebileceğin ayarlamaları yapmalısınız. Daha sonra dakika tutarak hız denemeleri yapın. Örneğin 10 dakika koşup başladığınız yere geri dönerek hızınızı ve temponuzu ayarlamaya çalışın. Temponuzu bu şekilde ayarladıktan sonra her hafta daha uzağa daha hızlı şekilde ulaşmak öncelikli amacınız olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir