Şekerli ve Asitli İçecekler Neden Zararlı

Gün içerisinde şekerli ve asitli içecekleri bolca tüketiyoruz. Yemek yanında, susadığımızda, muhabbet ederken, çalışırken içtiğimiz bu içeceklerin zararları olduğunu sürekli duyuyoruz. Peki bu zararlar neler? Bu içeceklerin içeriğinde neler var?

Şekerli İçeceklerin İçinde Ne Var

Şekerli içeceklerin içinde glukoz ve fruktoz şekeri bolca bulunuyor. Bazılarında mısır şurubu vardır. Mısır şurubunun içeriğinde fruktoz şekeri yüksek miktarda bulunur. İçtiğimiz şekerli içeceklerin içindeki şekerler normal şekere göre bağırsakta daha kolay çözünür ve kana karışırlar. Kandaki şeker miktarının artmasıyla insülin hormonu çokça salgılanarak kandaki insülin miktarı hızla artar.

Şeker ve Asit Vücuda Neden Zararlı

Sistemimizin belirli bir şeker dengesi vardır. Fazla şeker alındığında bu denge bozulduğundan dolayı vücudumuz bunu engellemek için direnç oluşturur. Bu da damar sertliklerine yol açar. Yüksek fruktoz kullanımı da karaciğer yağlanmasına yol açar. Çünkü früktoz kolayca yağa dönüşen şeker türüdür. Tansiyonun da artmasına yol açar.

Gazlı içecekler tüketildiğinde birçok zararlı etkileri görülür. En az tüketimlerde bile suya kıyasla mide 3 kat daha fazla büyür. İçeriğindeki gaz miktarı buna sebep olur. Midemizin normal çalışma şartlarının dışındaki bir durumda sürekli kalması mide yapısının bozulmasına yol açar. Şişkinliğe sebep olur.  Gazlı içecekler kalsiyum için olumsuz etkiye sahiptir. Kemiklerimiz ve dişlerimiz için gerekli olan kalsiyumun vücutta azalması ilerideki yaşlarda kemik erimesi riskini arttırır.

Şeker ve Asit Neden Kilo Vermeye Düşman

Kişilerin yemeklerde gazlı içecek tüketmesiyle tokluk hissinin daha geç oluştuğu yani daha geç doyduğu ispatlanmış bir gerçektir. Şekerli içeceklerin sistemde fazla insülin salgılanmasına yol açmasıyla vücutta yağlanma oluşur. Bu yağların karın bölgesinden eritilmesi çok zordur. Kalorisi yüksek ve sürekli aç hissettiren bu içecekler size midenizin sürekli boşmuş gibi hissetmenize sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir