Merkez Bölgesi İçin En İyi 6 Hareket

Günlük yaşantımıza sebebi ne olursa olsun artık spor yer almaya başladı. Bu sporlardan her geçen gün popülerliği artan vücut geliştirmeye olan talep fazlasıyla artmış durumda. Peki bu sporu yaparken ne kadar bilinçli , yapıyoruz veya neyi eksik yapıyoruz da sakatlıklar meydana geliyor? İşte bu soruların cevaplarına bakıyoruz.

Vücudumuzun merkez bölgesini duymuşsunuzdur belki ama hatırlatmakta fayda var ,merkez bölgemiz vücudumuzun alt ve üst karın kasları, üst karın kaslarının yanında yer alan seratuslar, alt karın kaslarının yanında yer alan obliklerden meydana gelir. Vücudun kas dengesinin oluşmasında baş roldedirler .Ne kadar vücut geliştirme sporunda az çok bilgimiz olduğunu göz önünde bulundurup sakatlığın nedenini sadece yapılan hareketin yanlışlığına bağlıyorsak artık neyi eksik yaptığımızı araştırmanın zamanı gelmiştir ve bu araştırmalarımızın sonunda karşımıza çıkacak anahtar kelime ”merkezi bölge” etiketi olacaktır.

Merkezi bölgelerin çalıştırılmasında en büyük yarar haliyle, sebebini bilmediğimiz sakatlıkların önüne geçmemizde yardımcı olur ve sadece bununla kalmayıp daha güzel simetrik hatlar ve daha çevik bir bedene sahip oluruz. Durum böyle olunca artık yaptığınız o en iyi vücut geliştirme hareketleri arasına artık merkez bölgenizi de etkileyecek hareketler eklemenin zamanı geldi.

Nedir bu merkezi bölge hareketleri?

Plank

Bu hareketimizde klasik şınav pozisyonumuzu alıyoruz ve vücut ağırlığımızı ön kollarımıza veriyoruz bu şekilde 10-15 saniye bekliyoruz kısa aralıklarla bu işlemi dört set halinde tekrarlıyoruz. Genelde bu fitness hareketleri bayan kategorisinde yapması tercih edilir.Erkekler içinde uygundur kas yapısı gereği biraz daha zorlarsak mesela bir top üzerinde sabit kalacak şekilde şınav pozisyonu alarak vücut ağırlıklarını dengede tutabilirler bu fitness hareketleri erkek kategorisinde yer alır. En iyi vücut geliştirme hareketleri arasındaki yerini koruyor.

Knee to elbow plank

Plank hareketleri merkez bölgemiz için vazgeçilmezdir. Bu hareketimizde plank hareketimizde olduğumuz gibi aynı pozisyonumuzu alıyoruz fakat burada sağ dizimiz ile sol dirseğimiz çok yakın olacak şekilde dört set tekrarlar olacak şekilde yapıyoruz.

Bird Dog

Bu hareketimizde elimizde dirseklerimiz yere temas edecek şeklide pozisyonumuzu alıyoruz daha sonra sol kol ile sağ bacağımızı vücudumuzla aynı hizaya gelene kadar kaldırıyoruz ve 10 saniye bekliyoruz ve tarafları değiştiriyoruz dört set halinde tekrar yapıyoruz.

Side Plank

Sol tarafımıza uzanıyoruz bacaklar düz olacak şekilde ve vücudumuzu sol ön kolumuzla destekliyoruz ve kalçamızı yerden kaldırıp 10 saniye bekliyoruz.Tarafları değiştiriyoruz ve dört set halinde tekrarlıyoruz.

Side to side twist

Yere oturuyoruz ve az açılı olacak şekilde geriye yatıyoruz.Dizler kırık ayaklar yerden biraz yukarda olacak şekilde duruyor. Bu fitness hareketlerini erkek kategorisi için biraz daha zorlu olması açısından elimize ağır bir top alıyoruz fakat aynı fitness hareketlerini bayan kategorisi için uygularsak herhangi bir cisme gerek kalmadan elimizde bir şey varsa onu iki elimizle tutarak yoksa iki elimizi birleştirerek sağa ve sola sadece gövdemizi çeviriyoruz ve dört set halinde tekrar yapıyoruz

Over and under

Bir önceki hareket gibi yere oturuyoruz aynı şekilde dizler kırık ve ayaklar biraz yukarda olacak şekilde ayarlıyoruz ve elimize aynı şekilde bir top alıyoruz ve topu bacaklarımızın üstünden ve altından geçirerek sekiz çiziyoruz ve bu hareketleri yaparken sağ ve sol dizimizi sırasıyla kendimize çekiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir