Lezzetli ve Bol Proteinli İçecek Tarifi

Sağlıklı yaşamak, formda kalmak, vücut geliştirmek veya kilo vermek adına vaktinizin bir kısmını ayırıp egzersiz yapıyorsunuz ve belirli bir düzeyde amacınıza ulaşıyorsunuz. Peki, elde edebileceğiniz sonuçları arttırmak hatta ikiye katlamak istemez misiniz?

Çoğumuz daha önceden protein shake yada proteinli içecek çeşitlerinden bazılarıyla karşılaşmışızdır ve bu içeceklerin hepsinin içerisinde protein tozu olduğu için isimlerinin proteinli içecek olduğunu düşünürüz. Oysa ki protein tozu kullanılmadan hazırlanabilen proteinli içecekler de mevcuttur. Hatta bunları kendi evinizde de hazırlayabilirsiniz.

Protein neden bu kadar önemli?

Bu sorunun cevabını aslında birçoğumuz biliyoruz. Fakat gene de hatırlatmakta fayda var. Kaslarımız protein liflerinden yani protein ipliklerinden oluşur. Bizler spor yaparken kaslarımız zorlamak adına şınav, mekik, barfiks ve benzeri hareketler yaptığımızda bu iplikçikler zarar görür ve yırtılırlar. Yırtılan iplikçiklerin rejenerasyon sırasında birbirlerine tekrar kenetlenmeleri için vücudumuz proteine ihtiyaç duyar. Bu yüzden protein tüketimi kas gelişimi için oldukça önemlidir.

Şimdi, sizler için protein tüketimini daha zevkli ve lezzetli hale getirecek bir proteinli içecek tarifi paylaşacağız.

Muzlu ve Proteinli

Evde proteini yüksek içecek hazırlama işlemi düşünüldüğü gibi zor değildir. Birçok marketi dolaşıp spesifik ürünler bulmak veya pahalı ev robotları almak zorunda değilsiniz. Sadece evinizde bulunan veya evinizde bulunmuyorsa pazardan ya da marketten kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu içeceğin içerisine protein tozu koymak zorunda değilsiniz.

Bu içecek ile hem protein ihtiyacınızı karşılayacak hem de protein tüketiminizi daha çeşitli ve lezzetli hale getirebileceksiniz. Vakit kaybetmeden tarifimize geçelim.

Malzemeler

  • Bir su bardağı süt
  • Bir adet muz
  • Bir yemek kaşığı dövülmüş fıstık veya fıstık ezmesi
  • Bir tutam tarçın
  • Dört veya beş tane buz
  • Bir çay kaşığı bal

Hazırlanışı

  • Muzları büyük parçalar halinde doğruyoruz yada parçalıyoruz.
  • Parçalanmış muzlarımızı Blender’ımızın içerisine atıp diğer malzemeleri ilave ederek makine sayesinde karıştırıyoruz.
  • İyice ezilen ve parçalanan içeceğimiz eğer hala katı bir kıvamda ise biraz daha süt ekleyip tekrar karıştırıyoruz.

Ve içeceğimiz hazır. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir