Koşuya Başlamadan Önce

Koşmak ne büyük heyecan… Hem kendinle yarış hem de başkaları ile… Koşmaya başlayınca ne düşündüğümü herkes sorgular olmuştu. Cevap çok basit aslında o kadar keyifli ki başka bir şey düşünemiyorum…

Spor amaçlı uzun mesafeler ve uzun süreler boyunca koşmak vücutta farklı etkiler yaratan bir eylem. Zaten birçoğumuz koşmaya karar verene kadar sürekli oturan, yürüyen merdiven kullanan, nadiren kısa mesafeler yürüyen insanlardık değil mi? Eğer çok yakın zamana kadar devam etmiş aktif bir spor yaşamınız yoksa koşmaya başlamadan önce kesinlikle doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Koşarken vücutta zorladığımız üç şey kalp, akciğerler ve bacaklarımız. Bu yüzden öncelikle bu organlarımız ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığını bilmeliyiz. Aslında bir dahiliye uzmanına koşmak konusundaki kararınızdan bahsedip kontrolden geçmek istediğinizi belirtmeniz yeterli. Ya da bir kardiyoloji, bir göğüs hastalıkları ve bir ortopedi  bölümü ziyareti gerçekleştirip her üçünden de uzun mesafe koşmanıza bir engel olup olmadığını veya antrenmanlarınız sırasında aklınızda tutmanız gereken özel bir durumunuz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu, koşmaya başlamanın olmazsa olmaz kuralı.. Dolayısı ile doktor kontrolünden geçmeden önce kesinlikle koşmaya başlamayınız ve koşmakla ilgili hedefler belirlemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir