Koşulardan Önce Yapılan 5 Büyük Hata

Koşu sporu son zamanlarda ülkemizde en çok rağbet gören sporlardan biridir. Özellikle güzel havalarda sahil kenarlarında eşofmanlarını giymiş, kulaklıklarını takmış halde koşan insanlara rastlayabilirsiniz. Peki , koşarken hangi hataları yapıyoruz, acaba dikkat etmemiz gereken durumlar neler bunları biliyor muyuz?

Koşarken bu 5 hatayı sakın yapmayın!

1)Statik Isınma Yapmayın

Hepimiz biliyoruz ki hangi sporu yaparsak yapalım önce ısınmak şart. Ancak farklı spor dalları  için aynı ısınma hareketlerini yapmak yeterli sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Koşma sporuna başlamadan önce statik değil dinamik ısınma yapmalısınız. Dinamik ısınma statik ısınmaya nazaran kasları daha geniş açıyla ısıtarak size elverişli bir koşu imkanı sunuyor.

2)Koşudan Önce Yemeğe Dikkat

Hepimiz biliyoruz aslında koşudan önce yediğimiz besinlerin koşmamızı olumsuz yönde etkileyeceğini. Eğer koşuya sabah erken saatlerde çıkıyorsanız bir şeyler atıştırmak zorunda değilsiniz. Ancak koşmak için  öğle ya da akşam saatlerini tercih ediyorsanız  koşmadan 1 saat önce hafif besinler yemenizi öneririz. Koşmada önce yağsız proteinler ve hafif gıdalar tercih etmeniz gerekir. Şekerli ve lifli gıdalardan mutlaka uzak durun. Yemeklerden sonra sindiriminiz için mutlaka kendinize 30- 60 dakika zaman tanıyın.

4) Az Ya Da Çok Su İçmek

Koşu yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri size yaşamsal kaynağımız olan su. Koşu antrenmanı yapmaya karar verdiyseniz eğer aldığınız su miktarına özen göstermelisiniz. Ancak koşuya çıkmadan hemen önce 1 litre su içmek midenizi şişirir, koşmanıza engel olur. Kişi, koşu antrenmanı yapmadan önce terleme seviyesi, hava şartları, gün içerisinde aldığı sıvı miktarına göre içmesi gereken su miktarını kendisi belirlemelidir. İdrarınıza bakarak su seviyenizi ölçebilirsiniz. Eğer idrarınız koyu sarı renkte ise vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir, eğer şeffaf durumundaysa daha fazla su tüketmemelisiniz.İdeal idrar rengi açık sarı olmalıdır.

5) Tuvalete Gitmemek

Koşu rehberinizde tuvalet sorunu  yapılan diğer hatalardan biridir. Koşmaya başlamadan 30 dakika önce sıvı alımını kesmelisiniz. Ayrıca süt, buğday, glüten, kafein ve şeker gibi gıdalar tuvalet ihtiyacınızı yoğunlaştırma eğilimi gösterdiğinden koşmadan önce bu gıdaları tüketmemeye çalışın. Eğer koşu esnasında tuvalet sorunu  yaşıyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip, bir uzmana görünmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir