Koşucunun 10 Altın Kuralı

Koşu egzersizleri için kurallar geçmişte deneyimli insanların uygulayarak aktardığı, sonrasında uygulayanların ve bilirkişilerin kişilerin kanıtladığı kısımlar içeriyor. Bunlar kişinin verimli koşmasının yanında gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bu altın kurallar için okumaya devam edin!

  1. Hedef Orantılı Antrenman ile İşinizi Kolaylaştırın: Wisconsin Üniversitesi Performans Laboratuvarı Direktörü Ann Snyder “Bununla birlikte katılacağınız yarışın çevresel şartlarının benzer olması da önemlidir” diyerek hedefinize uygun şartlarda ant Raman oluşturmayı önerir.
  2. Yüzde 10 Kuralı ile Kendinizi Koruyun: Haftalık standart mesafenizi bir hafta arayla yüzde 10’dan fazla artırmamalısınız.
  3. 2 Saat Kuralı ile Doğru Zamanlı Beslenin: Özellikle kısa mesafe koşu tekniklerine yardımcı kurallardan biri de sağlıklı, doğru ve zamanında beslenmedir. Diyetisyen Cindy Pallow, iki saatlik bir sürenin mideyi boşaltmak için yeterli olduğunu söyleyerek zamanında beslenmeyi desteklemiştir.
  4. 10 Dakika Kuralı ile Kontrolde Kalın: Her koşu zamanı 10 dakika yürüyerek ya da düşük tempoda koşarak başladığınızda ve aynısını koşu sonunda da yapın. Koşu antrenörü Jerry Napp’e göre bu kuralı uygulamamak kramp ve mide bulantıları riskini arttırmaktadır.
  5. 2 Gün Kuralı ile Riskleri Azaltın: Eğer bir yerinizdeki ağrı iki gün sürdüyse, koşmaya iki gün ara verin.
  6. Yemek Kuralı ile Beslenme Alışkanlığını Değiştirin: Bu kural yarış ya da antrenman öncesi sürekli tüketmediğiniz yeni gıda türlerini yememeyi önerir.
  7. 32K Kuralı İle Egzersizi Deneyiminizle Destekleyin: Uzun mesafe koşuları kuralları arasında bulunan bu madde bir maraton koşmadan önce en azından 32K koşmuş olmayı destekler.
  8. ”Sadece Koşma” Kuralı ile Kaslarınızı Düzenli Çalıştırın: Sadece koşan sporcular sakatlıklara daha açıktır. Ayrıca yüzme ve bisiklet gibi antrenmanları kullanıldığında bazı kasların dinlenirken diğerlerinin çalışmasını sağladığından fayda sağlayacaktır.
  9. Sabit Tempo Kuralı ile Kendi Rekorunuzu Zorlayın: Bir mesafede kişisel rekorunuzu kırmak istiyorsanız başlangıçtan bitişe temponuzu korumakla işe başlamalısınız.
  10. Eğim Kuralı ile Enerjinizi Harcamaktan Kaçının: Maratoncu Nimbus Couzin, “Yokuş yukarı koşarken harcadığınız enerjiyi parkurun yokuş aşağı olan bölümlerinde geri kazanamazsınız, çünkü eğimli zeminlerde her adımınızda büyük bir enerji kaybedersiniz” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir