Koşu Takvimi Oluşturmak

Koşu ya çok sevip tutkunu olacağınız, ya da korkup kaçacağınız bireysel bir spor. Koşmak, kişinin kendi bağımsızlığını ilan edip hareketsiz yaşama karşı atılabilecek en sağlıklı adımdır.

Koşmaya başlamak

Faydası sadece sağlıklı bir yaşam ve şekilli bir vücut değil, aynı zamanda mental dünyamızı sakinleştirip dinginleştiren mutteşem bir araç. Pek çok kişi koşmaya heves edip çok kısa bir zaman sonra başarısızlık hissediyor. Kimse doğduğunda maraton koşmuyordu bunu aklımızda tutmamız gerekiyor. Düzenli ve prensipli bir çalışma için koşu takvimi tutmanın önemi tartışılamaz. Kendi gelişimimizi takip edip motive olmak bizi vazgeçmekten alıkoyacaktır.

Koşu takvimi tutmak

Öncelikle, koşu takvimi nedir sorusunu araştırmak gerekir. Spor altyapısına sahip olmayan kişilerin ilk etapta koşu-yürüyüş programı ile başlamaları gerekmektedir. Haftada en az 4 kez uygulanması gereken alıştırma programlarıdır.

 

İlk etapta koşulan mesafe değil koşulan sürelerin tutulması daha önemlidir. İlk hafta sadece tempolu 40dk. Yürüyüş yapılıp vücut hazırlanmalı, sonraki hafta yürüyüş arasında birkaç dakikalık jog atılmalıdır. Ardından da uygun takvime geçilmelidir.

Koşu programı;

Hafta 1, 2 dk koş, 4 dk yürü.

Hafta 2, 3 dk koş, 3 dk yürü.

Hafta 3, 5 dk koş, 2.5 dk yürü

Hafta 4, 7 dk koş, 3 dk yürü.

Hafta 5, 8 dk koş, 2 dk yürü

Hafta 6, 9 dk koş, 2 dk yürü..

Hafta 7, 9 dk koş, 1 dk yürü.

Hafta 8, 13 dk koş, 2 dk yürü.

Hafta 9,14 dk koş, 1 dk yürü.

Hafta 10, 30dk koş.

 

Pratik koşu takvimi tutmak ve uygulamak, sizi motive tutar ve başarınızı gün be gün takip edebilirsiniz. Eğer bir sonraki haftaya geçtiğinizde çok zorlanırsanız son uyguladığınız haftadan devam edin.  Doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmemek sonrasında oluşabilecek sakatlıkları engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir