Koşu Sonrası Yapılan Hatalar

Sağlıklı bir hayat için, fit kalmak için yaptığınız sporların sonrası da oldukça önemlidir. Bilinçsizce yaptığınız spor sonrası hareketler sakatlanmalara sebebiyet verebilir. Özellikle koşu sporu ile ilgileniyorsanız koşu sonrası hataları hakkında bilgi edinmenizde sağlığınız açısından fayda var.

Peki, Koşu Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Isınma egzersizleri ile başladığınız ve rutin bir hale getirdiğiniz koşu sağlıklı bir yaşam için hayatınızın önemli bir parçası haline gelebilir. Koşu için seçtiğiniz spor kıyafetlerinin bu spora uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Koşudan sonra ıslak kıyafetlerinizden hemen kurtulmanız gerekir. Koşu sırasında çok terlemediyseniz bile, kıyafetleriniz çok ıslanmamış olsa bile sağlığınız açısından koşu sonra kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekir. Terli kıyafetlerde bakteriler çok çabuk ürer ve sağlığınızı tehlikeye sokar. Koşudan sonra koşu yaptığınız kıyafetleri, çoraplarınıza kadar hepsini hemen değiştirmenizde fayda vardır. Ayrıca koşu sonrası spor ayakkabılarınızı çıkarmanız kan akışının hızlanması için gereklidir. Koşu sonrası yatıp uzanmanız yaptığınız sporu hiçe saymanız anlamındadır. Günlük yaşantınıza devam etmeli hatta hafif egzersizler yapmalısınız böylelikle kan dolaşımınızı destekler, bedeninizin yenilenmesini sağlarsınız. Koşu sonrası alt bacak kısmınızda kan birikimini önlemek adına varis çorapları kullanabilirsiniz. Rutin bir şekilde ritimli yaptığınız koşu sonrası verim alabilmek için 25-30 dakika bir şey yiyip, içmemelisiniz. Koşu esnasında yaktığınız kalorileri hemen almamak için az yağlı, proteinli gıdaları tercih etmelisiniz. Meyveler, yoğurt, süt, badem gibi gıdalar koşu sonrası size iyi gelecektir. Ayrıca koşu sırasında kaybettiğiniz sıvıyı kazanmak için su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Koşu sonrası yapılmaması gerekenler arasında ağır sporlar yer almaktadır. Koşu sonrasında hafif egzersizler seçmelisiniz, ağırlık kaldırmak, ağır sporlar yapmak kaslarınız için tehlikeli olup sakatlanmalarınıza sebebiyet verebilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler Bitmedi

Koşunuza başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketlerini koşu sonrası da uygulamalısınız. Ayrıca koşuya tok karnına veya aç karnına çıkmamalı koşudan önce mutlaka küçük atıştırmalar almalısınız. Koşuya çıkarken yanınıza alacağınız su sağlığınız açısından önemlidir. Koşu esnasında kaybedeceğiniz sıvı tansiyon düşmesine sebebiyet verebilir. Koşu esnasından küçük yudumlarla alacağınız su bedeninizin sıvı kaybını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir