Koşmak mı Yürümek mi ?

Koşmak canlıların doğasında vardır, en küçüğünden en büyüğüne pek çoğunun içinde koşma güdüsü mevcut. Haliyle insanlığın da içgüdüleri arasında koşmak ve hareketli yaşam vardır. Koşmak mı yürümek mi kilo verdirir? Standart hızda yürüyerek, standart hızda koşmanın yanında çok daha az enerji harcanır. Yürümekle, koşmak arasındaki tek farkın hız olduğu düşünülür; ama koşu ile yürüme dinamikleri birbirinden farklıdır. Koşarken eklemlere binen darbe ve yük daha fazladır, oysaki yürümede bu yük yürümede çok düşük seviyelerdedir. Alışılmak için veya koşamayan insanlar için yürümek tercih olabilir.

Peki, koşmak mı yürümek mi zayıflatır? Koşmak ve yürümede kalori harcamanız birbirinden farklıdır. Bunlar; ağırlık, hız, eğim ve koştuğunuz mesafe ile alakalıdır. Bu değerlerden bazıları, toplam kalori harcamasının üstünde daha fazla etkiliyken, bazılarının etkisi daha düşüktür. Örnek verecek olursak ağırlığı arttırmak yerine, mesafeyi veya eğimi arttırmak çok daha etkili bir yöntem olacaktır.

Koşamıyorsanız tempolu yürüyün

Koşmak ve yürümek arasındaki çekişmede yürümenin ağır bastığı bir nokta var o da tempolu yürümek “tempolu yürüyüş hızı nedir?” diye soracak olursanız: yarışlardaki gibi yürüme hızına ulaştığınızda koşamasanız dahi yakılan kalori miktarı çok farklı olmuyor. Eğer koşu ve yürümeyi bir araba gibi düşünürsek; fazla devirde çok, düşük devirde az yakıt tüketirsiniz. Kalbinizi ve bedeninizi fazla yormamak adına biraz koşu biraz yürüme gibi antrenmanlar da uygun olacaktır.

Koşmak Sizi Mutlu Eder!

Yani tempolu yürüyüşte mesafe uzatılırsa koşuyla aynı kalori yakılır. Fakat bedeninizi zorluyor oluşunuz ve kaslarınızın strese girip organlarınıza binen yükün artışı daha farklı tepkilere neden oluyor. Bu zorlayış ve kendi kapasitenizi arttırma gayretini, beyniniz ödüllendiriyor. Beyniniz mutluluk, adrenalin, endorfin gibi pek çok hormon açığa çıkararak başarılı, mutlu ve özgüvenli hissetmenizi sağlıyor.

Eğer ki spor hayatınıza dâhil değilse ve sporu hayatınıza dâhil etmek istiyorsanız kendinizi zorlamadan, spordan tat alarak uzun yürüyüşler tercihiniz olabilir. Fazladan kilolarınız var ise, eklemlerinizi zorlamadan yeterli kilolara inene kadar yürümeyi, sonrasında ise kilonuzu koruyup fit bir görüntüye ulaşmak için koşuyu tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir