Koşarken Spor Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Siz de spor yaparken zaman zaman oluşan ağrılardan yakınanlardan mısınız?

Bu ağrılar spor yaparken aniden oluşan ağrılardır. Koşarken hangi ağrılar oluşur? Bu ağrılar özellikle vücudunuzun alt bölgelerinde veya köprücük kemiği bölgesinde oluşur ve antreman sırasında performansınızı etkileyen ağrılardır. Koşarken olan ağrılar nasıl dindirilir? Koşarken olan ağrılara karşı öneriler nelerdir? Bunun gibi aklınızdaki tüm soruları makalemizde bulabilirsiniz.

Spor Ağrıları Neden Oluşur?

Spor esnasında oluşan bir ağrınız varsa  bu genellikle kaslara yeterli miktarda oksijen gitmemesinden kaynaklanır. Koşarken hangi ağrılar oluşur? Bunu şöyle açıklaya biliriz. Köprücük kemiği kısmında oluşan ağrılar farklı sebeplerden de olabilir. Bunlar, geçici kan dolaşımı problemlerinin sebep olduğu ağrılardır. kan dolaşımı sağlanamadığından kas kasılmaları oluşur. Buna bağlı olarak oksijende sağlanamamaktadır ve kas kasılmaları meydana gelip ağrı kaçınılmaz olur. Bu ağrı, aşırı yemek yemekten kaynaklanır: Kan akışı, kaslardan daha çok hazım borusunda işlev görür. Bu sebeple kaslar sancılı bir şekilde kasılır.

Yine spor esnasında, nefes alıp verme dolaşım problemlerinin neden olduğu ağrılardır düzenli nefes alma önerilir. Karaciğer ve dalak bölgesine fazla kan pompalanması, solunum sistemini etkileyerek yavaşlatabilir. Bu yavaşlama köprücük kemiği bölgesinde ağrıya neden olur. Diğer ağrılar, kaslara, diyafram kasına, interkostal kaslara,  karın kaslarına yeterli miktarda oksijen gitmediğinden kaynaklanır.

Spor Esnasında Kas Ağrısı Oluşumu Nasıl Önlenir?

 Koşarken olan ağrılar nasıl dindirilir ? Birkaç çözüm yolu mevcuttur. Önlem almak tedaviden daha iyi bir yöntemdir !

  • Spor yapmadan en az 3 saat önce yemek yenmelidir ki yediklerinizi sindirmiş olun.
  • Sık sık ve küçük yudumlarla su için. Uzun süreli spor yapıyorsanız her 20 dakikada bir 2-3 yudum su içilmelidir. Ancak, ağrı oluştuktan sonra su fayda etmicetik.
  • Diyafram kası en fazla ağrı yapan kaslardan biridir. Bu yüzden spordan önce diyafram kasınızın ısınmasını sağlayın. Bu ısınma egzersizi için standart nefes alıp verme egzersizlerini yapabilirsiniz: karın bölgenizi şişirerek burundan nefes alın ve ağızdan verin. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayınız.
  • Kan akışınızı düzenleyebilmek için giderek arttıracağınız hafif ritimli egzersizlerle spora başlayın.

Spor yaparken Oluşan Ağrılarla Nasıl Başa Çıkılır?                                                                         

Koşarken olan ağrılara karşı öneriler nelerdir? Bu sorumuzun cevabı ise, önlem aldığınız halde ağrılarınız devam ediyorsa. Ağrıyı hissettiğiniz bölgeye ellerinizi koyun ve yeteri kadar kuvvet uygulayarak ağrıyı yok etmeye çalışın. Ağrının olduğu yöne doğru eğilin. Ağrıyı önlemek için sporu bırakmanız gerekmez. Spor egzersizlerinizi yavaşlatıp düzenli bir şekilde, derin ve ağır nefes alarak solunuma odaklanmalısınız.

Bazen de ağrının olduğu taraftaki elinizi sıkarak yumruk yapmanız önerilir. Hala devam eden bir ağrı var ise, spora ara verin, bir süre nefes aldıktan sonra yavaşça spora devam edebilirsiniz. Sporu bıraktığınızda, devam eden yoğun bir ağrınız varsa mutlaka bir doktora danışınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir