Kilo Vermek İçin Koşmak Ne Kadar Etkili?

Öncelikle değinmek istediğimiz bir nokta var. İnsanoğlu dünyada var olduğundan beri koşmaktadır. Avlanmak, yiyecek bulmak ve çoğunlukla da kaçmak için koşmuştur. Bu durum, insanı iyi bir koşucu haline getirerek genlerinin de buna göre şekillenmesine neden olmuştur. Günümüz insanı ise vücudunun kadim bir ihtiyacı olan koşuyu terk ederek tembelliğe alışmış ve bunun sonucu olarak da yağlanmaya başlamıştır.

Tabiatınıza Karşı Gelmeyin

Uzun zamandır koşmuyorsunuz, egzersiz yapmıyorsunuz veya düzensiz beslenip aşırı kilo alıyorsunuz diyelim. Merak etmeyin, genleriniz sizi terk etmedi. İnsanoğlunun gen kodlarında yer alan koşuya yatkınlık, siz koşmaya spor yapmaya başladığınız anda devreye girecektir. Yeter ki, siz tabiatınıza uyum sağlayın.

Tabi ki sadece koşmak sizi zayıflatmaz. Düzenli rejim de zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Fakat sadece rejim yapmak sizi belli bir noktaya taşır. Çünkü bir noktadan sonra metabolizmanız rejiminize ayak uyduracak ve tekrar kilo almaya ya da daha fazla kilo verememeye başlayacaksınız. Bu durumun tek çaresi koşmaktır. Koşarak zayıflayanlar ve koşmadan zayıflayanlar diye bir ayrım asla olamaz. Bir insan koşmadan zayıflıyor ise mutlaka bir sağlık problemi doğacaktır.

Koşarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koşmaya başlamadan önce vücudumuzun ısınması ve kendini hazırlaması için mutlaka yürümeliyiz. Fakat bu yürüyüş yavaş ve temposuz olmamalı. Belirli bir tempoda ve o tempoyu bozmadan yürümek şart. Koşarak zayıflama yöntemleri sınırsızdır. Şimdi, bunlardan bir tanesini sizinle paylaşacağız.

  • Dört dakikalık bir yürüyüşün ardından bir dakika koşulmalıdır. Bu sisteme sadık kalarak bunu dört defa tekrarlayın. Bu sistem ile bir hafta çalışın.
  • Bir hafta sonra üç dakikalık yürüyüşü 3 dakikalık koşu takip etsin ve gene bu sistemi dört defa tekrarlayıp bunu bir hafta devam ettirin.
  • Sonraki hafta ise üç dakikalık yürüyüşten sonra 6 dakika koşu yapılmalıdır. Dört defa tekrar edilip, bir hafta uygulanmalıdır.
  • Bu üç haftanın sonrasındaki her hafta yürüme sürenizi birer dakika azaltarak koşu sürenizi birer dakika arttırınız. Yürüyüş sürensiz tamamen bitiğinde sadece koşmanız gerekecektir.

Kısa Yürüyüşleri Unutmayın

Koşunuzu tamamladıktan sonra mutlaka üç dakikalık veya biraz daha fazla bir yürüyüş yapmayı unutmayın. Böylelikle nabzınızı kontrollü bir şekilde düşürmüş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir