Kilo Verme Rehberi

Bir tane hayatınız ve bir tane bedeniniz var. Siz değerli ve bir taneciksiniz. Her insan sağlık ve mutlu hayatı hak ediyor. Bu hakkından kimse fazla kiloları yüzünden feragat etmek de istemiyor. Şu an kontrolü ele alma zamanı. Basit, pratik ve sistemli önerilerimiz var. Sadece kendinize söz verin, istikrarlı şekilde uygulayın. Bu rehberlik sayesinde kilo vermek sizin için çocuk oyuncağı artık. Aşağıdaki 10 maddeyi hayataınızın alışkanlığı halinde getirdiğinizde hayat boyu kilo sorunu yaşamayacaksınız.

Programlı Olun

Kilo vermek için öncelikli yapılması gereken şey programlı olmaktır. Bir diyet günlüğü tutabilirsiniz. Hangi saatte ne yediğinizi, yediğinizin kalorisini not alabilirsiniz. Bir gün önceden günün tüm öğünlerini belirlemek ve hazırlamak önemlidir. Kilo vermeyi kolaylaştıran bir adımdır. Saati geldiğinde oturup yersiniz ve keyif alırsınız. Tavsiyemiz yatmadan önce ertesi günün beslenmesini hazırlamanız.

Öğün Atlamayın

Kilo vermek için programlı olduğunuz takdirde saati saatine ana öğün ve ara öğünlerinizi yemeniz önemlidir. İnsülin direnciniz bu sayede çok düşmeyeceği için enerjiniz yüksek olacak demektir ve böylece diyet yaparken de zorlanmazsınız. Bu sebeple kesinlikle öğün atlamayın.

Uyku Çok Önemli

İştahınızı, enerjinizi, yağ yakımını belirleyen şey uykudur. Kilo vermek için kaliteli uyku şart. Özellikle gece 00.00 ila 03.00 saatleri arasında metabolizmanıza yatırım yapıyorsunuz diyebiliriz. Düzenli ve kaliteli bir uyku kilo vermenize yardımcı olacağı gibi, diyet yapmanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi de kolaylaştıracaktır.

Yürümek

Olabildiğince çok yere yürüyerek gitmeye çalışın. Hareketli insanlar, üşenmeden bir yere yürümeyi seçen insanlar daima zayıftır. Siz de onlardan biri olun. Biraz daha uzak bir marketten alışveriş yapın mesela. Evinize giderken bir iki durak önce inin otobüsten yahut aracınızı park ettikten sonra bir yürüyüş yakın evinize yakın bir parkta, sonra evinize dönün. Bu uygulama basit ve çok da zamanınızı alan türden değil. Kilo vermek için böyle basit kandırmacalar keyifli olabilir. Deneyin. Yürümek zihninizi de rahatlatacaktır.

Durun Ve Bekleyin

Diyetin ilk zamanları zordur. Kilo verme programını uygulaması basittir aslında, zor olan yanı ilk zamanlar alışkanlıklardan vazgeçmektir. Mesela hızlı yemek yiyorsanız ya da sürekli dışarıda yemek yemeye alıştıysanız ilk zamanlar sabırlı ve sakin davranmanız gerek. Unutmayın, kendinize bir söz verdiniz. Yemek yerken daha çok çiğneyin, çiğnerken sayın. Kaç çiğnemede yutuyorsunuz? Yemeğin yarısına gelince 1 dakika kadar mola verin, birkaç yudum su için. Aceleye gerek yok, durun ve bekleyin. Kısa zamanda karşılığını alacaksınız.

Sağlıklı Yağlar

Salatalarınıza bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyun. Ara öğünlerin birinde fındık ve ceviz yemeği tercih edin. Avokado salatalarınıza ya da kahvaltılarınıza ekleyebileceğiniz sağlıklı yağlar içeren bir meyvedir, keyifle tüketin. Kilo vermek yağdan uzak durmak değil, sağlıklı yağları tüketmeyi alışkanlık haline getirmektir.

Su Hayattır

Günde en az 10 bardak su için. Su içme alışkanlığınız yoksa her saat başı su içmek için telefonunuza alarm kurun ve saat başlarında bir bardak su için. Diyet günlüğünüze ne kadar su içtiğinizi not alın. Su, kilo vermede en önemli yardımcılardan ve sıfır kalori.

Yulaf Dosttur

Yulaf ezmesinin tadı genelde sevilmese de yararları ve şeker içeriği nedeniyle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez bir kahvaltı seçeneğidir. Haftada üç sabah kahvaltılarınız yulaf ezmesiyle yapınca öğlen karbonhidrat istemediğinizi göreceksiniz, bizden söylemesi.

Protein Ama Yağsızından

Diyette protein şart ve protein içeren gıdalar genellikle hayvansal gıdalardır, biliyoruz. Fakat hayvansal gıdaların içeriğinde fazla yağ bulunabiliyor, yahut pişirme yöntemi nedeniyle yağlı şekilde yiyoruz. Etleri yağlarını temizleyerek, ızgara ya da fırında pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Sabahları haşlanmış yumurta ve yağsız peynir tüketmek de yağsız protein desteği sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir