Kaç Saat Yürüyüş Ne Kadar Kilo Verdirir?

Yürüyüş  yapmak en sağlıklı zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul görürken kalori mantığına dayalı yürüyüş sistemi her yaştan insan için en ideal metod olarak kabul edilmektedir. Nitekim yürüyerek zayıflayanlar arasında yapılan pek çok araştırma bu yöntemin herkes tarafından daha eğlenceli bulunduğu için tercih edildiğine işaret etmektedir. Kişilerin kendi günlük ritmine göre ayarlayabildiği bu aktivite uzmanlar tarafından hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza yaptığı katkılar nedeni ile de sıkça tavsiye edilmektedir. Öyle ki yürüyerek kilo verenler kendilerini yürüyüşe başladıklarından beri daha dinç ve sağlıklı hissettiklerine sıklıkla vurgu yapmaktadırlar. Ancak kişinin yaşı, fiziki ve biyolojik şartlarına olduğu kadar yaşam alışkanlıklarına da bağlı olan yürüyerek zayıflama programı için uzmanların yaptığı bazı önemli uyarılara dikkat çekmek istiyoruz.

Yürüyerek Zayıflayanlar Yaşam Kalitelerini Değiştirmeli mi?

Uzmanlar yürümenin hayat şartlarını değiştirmeden tek başına faydalarının kısıtlı olacağını vurgularken burada hayat şartlarını değiştirmekten kasıt sağlıklı yeme alışkanlığına sahip olunması kadar alkol, sigara vb den de uzak durulmasıdır. Alınan kalori ile yakılan kalorinin dengede olmasına bağlı olarak daha faydalı sonuçlara ulaşılabilen bu aktive kalori esasına dayanmaktadır. Bu yüzden yürüyerek kilo verenler hayat şartlarını değiştirmeleri ile birlikte yürüyüşün faydalarını daha çok görmeye başlamaktadırlar. Çünkü yürüyüş ile beraber yakılan ve alınan kalori miktarı sağlıklı beslenme ile biribirini dengelemeye başlamaktadır.

Yürüyerek Kilo Vermek İçin Ne kadar Vakit Ayrılmalı ?

Yürüyerek zayıflama programı yapanlar için tavsiye edilen yürüyüşün her gün standart 1 saatten az olmamak ve 1,5 saatten çok olmamak koşulu ile tempolu bir biçimde yapılmasıdır. Yürüyüş süresi boyunca tempoyu olabildiğince yüksek tutmak ve yürüyüş sonunda muhakkak terlemiş olmak gerektiği vurgulanmaktadır.

1 kilo vermek için 7500 kalori yakılması gerektiği bilindiğine göre yürüyerek kilo verenler 1 saatte ortalama 245 kalori yakmaktadırlar. Yürüyerek zayıflama programı oluşturmak için hızınızı ve kalori yakımınızı hesaplayan mobil uygulamalardan yardım almak bu noktada uygun olacaktır. Yürüyerek kilo verenler çoğunlukla yürüyüş mesafesi, hızı ve kalori miktarını kayıt altında tutan bu tip uygulamalardan yardım almaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir