Hızlanmaya Yardımcı İdeal 5 Hareket

Hemen hemen her spor dalında hıza ihtiyaç vardır. Eskiye oranla daha çok hıza ihtiyaç duyulan spor dalları ise antrenörleri, hızlarını geliştirmeleri için çeşitli alternatiflere (direnç koşusu, hız paraşütleri, pliometrik çalışmalar ve başka hız çalışmaları) yönlendiriyor. Tüm bunların yanı sıra hız artırmada temel prensip tabii ki ağırlık salonlarında bulunuyor.

Koşu hızını artırmadan önce yapılması gerekenlerin başında, kaslar arası dengesizliği düzeltmek yer alıyor.

Squat
Koşu hızını artırmaya bağlı temel yöntemler arasında, sadece bacak ve kolları daha hızlı hareket ettirmek değil, ayrıca yere uygulanan kuvveti de artırmak vardır. Bunun için en iyi yöntem ise ağır squat yapmaktan geçer.

Power clean

Bu yöntem, güç üretme oranını artırıp hızı yükseltmeye yarıyor. Bu da sporcuda bulunan kuvvetin daha kısa sürede meydana çıkmasını sağlıyor.

Kızak itme

Kızak itme yöntemi içerde ve dışarıda rahatlıkla yapılabilecek bir yöntemdir. Amacı ise, ağırlık kaldırmada ve koşu pistinde oluşan boşluğu kapatmak. Bu yöntemle, el veya ayağınızda ağırlık taşımadan ağırlıkla koşmanızı sağlarsınız. Kızak itme metoduyla çalışırken amacınızın sadece hızlanmak olduğunu unutmamalı ve 20 metreyi geçmemelisiniz.

Glute – Ham Raise
Bu yöntem kalçaları, baldırları ve hamstringleri (arka adeleleri) çalıştırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Ayaklarınızda bulunan içe veya dışa dönüklük durumunu, Glute – Ham Raise yaparak düzeltebilirsiniz. Koşu esnasında ayakları dışa dönük olarak koşan sporcular, bu yöntem sayesinde ayaklarını hafifçe içe doğru dönük olarak yaparlarsa bu dengesizliği düzeltmeleri mümkündür. Ayrıca vücudun arka tarafında bulunan yapısal nedenlerden kaynaklı dengesizlikler hızı da azaltacağı için, bu yöntem dengeleme konusunda yardımcıdır.

Barfiks çekme
Hızı artırmak için en etkili çalışma şekillerinden biri de üst vücudu çalıştırmaktır. Çünkü çalışma hızı üst vücuttan başlar. Barfiks çekerken de üst vücut ve karın kaslarının kuvvetini arttırırsınız. Böylece alt vücuttan gelen kuvvete karşı koymuş olursunuz.
Verilen bu 5 maddedeki tüm yöntemleri bilinçli bir şekilde uyguladığınız zaman, spor hızınızda gözle görülür bir artış olacağını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir