Glikozun Vücudumuza Zararları

Glikoz nedir?

Monosakrit denilen kristal yapılı, beyaz ve  basit şekerlerdir.  “Üzüm şekeri” de denir. Doğal yollarla tüketilen meyvelerden alınabildiği gibi fruktoz şurubu gibi yapay mısır şekerlerinden de vücuda alımı sağlanabilir.

Glikoz bir karbonhidrattır. Vücutta en çok ve en kolay kullanılan enerjinin hammaddesidir. Glikoz vücut hücrelerinde yakılıp karbondioksit, su ve  enerjiye çevrilir.

 

Glikozun vücudumuzdaki yeri nedir?

Besinlerde bulunan nişasta ve şekerler, midede kimyasal bir değişmeye uğrar ve glikoz olurlar. Vücudumuzun şeker deposu olan karaciğerde gider ve orada glikojen olarak saklanır. Vücuttaki kasların çalışması glikojen ile sağlandığı için, ihtiyaç olduğunda glikoza dönerek kaslara gider. Yani glikoz kasların oluşmasını sağlayan en temel maddedir. Buna bağlı olarak insan veya hayvan fazla hareket ettiği zaman, kas daha çok glikoz isteyeceği için glikoz ihtiyacı artar.

Kısacası glikoz vücudun enerji kaynağı olarak adlandırılabilir.

Glikozun vücutta kullanılabilmesi ve kas oluşuma destek olması için insülin hormonuyla beraber çalışır. Bu hormonun eksikliği veya fazlalılığı sağlığınızı tehdit edebilir.

 

Glikoz zararlı mı?

Uzmanların önem vererek üstünde durdukları ve tüketiminin kısıtlanması ile ilgili önerdikleri maddelerden biridir şeker. En doğal yolla alınan pancar şekeri başta olmak üzere, glikoz şurubu içerikli bütün ürünler fazla tüketildiği takdirde aşırı kilo alımına neden olabilir. Çünkü vücuda fazla gelen glikoz yakılamadığı için yağa dönüşür.

Günümüzde tüketilen şekerlemelerin içinde bulunan yoğun glikoz, fazla tüketim olduğu takdirde birçok sağlık problemini tetikler. kilo alımından, sindirim sistemine ve sinir sistemine kadar olumsuz belirtilere neden olabilir.

Fazla depolanan glikoz; karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve bazı kanserler çeşitlerine yol açabilir. Hormonsal düzensizlik sağlayarak vücut dengenizi bozabilir. Bu nedenlerden dolayı glikoz tüketiminizi günlük hayatınıza ve vücudunuza göre yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir