Fit Kollar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı vücut geliştirme çalışmaları yapmak için öncelikle bu tip sporlar hakkın bilgilenmeliyiz. Aksi takdirde kendimize zarar verebiliriz. Kendimize zarar vermeyecek şekilde çalışma yapabilmek için doğru antrenman programları uygulanması gerekir. Bu doğru antrenmanı uygulayabilmek için kulaktan dolma bilgilerle değil de araştırarak, bu alanda uzmanlaşmış kişilerden yardım alarak olabilir. Uzmanlaşmış kişiler spor yapan kişilere doğru hareketleri yapmakta görevlidirler. Çoğu kişi spor salonlarına üye olarak ve ciddi ücretler ödeyerek bu işe başlar. Aslında bu işi yapmak isteyen kişini bu tip salonlara gitmesine en başta gerek olmamaktadır. Öncelikle kendi başına evde, iyi bir araştırma yaparak başlayabilirler.

Sporcu egzersizleri aslında birçok kişinin zorlanmadan yapabileceği şeylerdir. Mesela konumuzun başlığına gelecek olursak, fit kollara sahip olmak için en faydalı bir eylem olan şınav hareketinden başlanabilir. Şınav eyleminin vücutta aslında birçok bölgeyi çalıştırdığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Şınavı çektiğin pozisyona göre bölgelere ağırlık artmaktadır. Örneğin, şınav çekerken kolların çok açılması, sırt bölgesi, kanat bölgesini geliştirir. Kolları daralttığında ise arka kol ve göğüs kısmına ağırlık biner. Yapılan bu daraltma ve açma esnasında aslında bütün bölgeler çalışır ancak ağırlık oranları değişir. O yüzden şınav her zaman, her yerde, her durum yapılabilecek bir spordur.

Tabi en önemli meselelerden biri de düzenli beslenme ve düzenli uykudur. Sporcu antrenman konusunda ne bilgili ne kadar düzenli çalışırsa çalışsın sağlık, düzenli beslenip, düzenli uykusu yoksa yaptığı antrenmanların hiçbir faydasını göremez. Fit kollara ise sahip olacağını düşünüp çoğu zaman yanılır. Sporcu antrenmanlarına ne kadar dikkat ederse, beslenmesine ve uykusuna çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bunu çoğu spor yapan insan bilmiyor. Saatlerce spor yaparak hem kendine zarar veriyor hem de zamanı boşa harcanmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir