Fit Bir Vücut İçin Tüketilebilecek Kuruyemişler

Temel bir sağlık kaynağı olan kuruyemişler %50-60 oranında yağ içeren yapıları nedeniyle halk arasında kilo yapıcı olarak görülmektedirler. Oysaki doğru miktarlarda tüketilen kuruyemişler sağlık ve zayıflı kalmak yolunda altın bir adım niteliği taşımaktadır. Kuruyemiş ve beslenme konusu oldukça yanlış anlaşılmaktadır. Kuruyemişler içerdikleri posa sayesinde tokluk hissi yaratırlar. Bağırsakları çalıştırırlar. Kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesi konusunda en büyük yardımcıdırlar. Diyabete karşı koruyucu etkileri vardır. Düzenli ve kararında miktarlarda tüketilen kuruyemişler kişileri abur cubur tüketme alışkanlığından alıkoymaktadır. Tüm bu etkiler toplandığında kuruyemişlerin diyet ve sağlıklı yaşam listelerinin vazgeçilmezi olması gerektiği gözler önüne seriliyor.

Her Derde Deva Kuruyemişler

Birçok sağlık otoritesinin yaptığı beslenme önerileri, kuruyemiş içermektedir. Kuruyemişler yapılarında bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde çeşitli hastalıklara karşı koruyucudurlar. Yüksek miktarda E vitamini içerirler. Özellikle cevizde bulunan B vitamini beyin gelişimi ve hafıza konusunda olumlu etkiye sahiptir. Kuruyemiş tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Gün içinde oluşan beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Böbrek ve idrar yollarında oluşan iltihapların tedavisini destekleyici özelliktedir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını giderir. Cilde iyi gelir. Kuruyemişler ayrıca kalp ve damar sağlığını koruyan omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Kuruyemişler çok iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar. İçerdikleri magnezyum ve kalsiyumla kemik sağlığını korumada etkilidirler.

Peki Nasıl Tüketmeli?

Genellikle toplumda diyetlerde kuruyemişlerden uzak durulması gerektiği gibi bir algı vardır. Bu algı nedeniyle kişilerin aklında ‘’Kuruyemiş sağlıklı mı?’’ sorusu oluşmaktadır. Fakat düşünülenin aksine kararında yenen kuruyemiş diyeti destekleyici özellikte olmaktadır. Ufak porsiyonlarda tüketilerek ya da salatalara veya sütlü tatlılara eklenerek tüketilen kuruyemişlerin içerdiği doğal yağlar ve liflerden faydalanılabilir. En doğru tüketim şekli kavrulma, soslanma gibi işlemlerden geçmemiş, çiğ ve tuzsuz halde kuruyemişleri tüketmektir.

Her şeyde olduğu gibi kuruyemiş tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Kuruyemişlerin içerdiği yüksek miktarlarda yağ nedeniyle tüketiminde aşırıya kaçmak kişilerde kilo problemlerinin baş göstermesine neden olabilmektedir. Bu nedenle tüketimini uzmanların önerdiği gibi günde bir avuçla sınırlandırmak en iyisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir