En Sağlıklı Yağlar Nelerdir?

Kilo vermek isteyen her bireyin, yağ yakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir. Çünkü önemli olan kilo vermek değil, önemli olan yağ yakımı yapabilmektedir. Yağ yakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olmadan önce yağ nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Yağ, vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinden biridir. Yağların yapı taşını gliserinler oluşturmaktadır. Yağlar hayvansal ve bitkisel kaynaklı olabilmektedir. Kadınlarda %26 ile 30 arası, erkeklerde %30 ile 35 arası vücut yağ oranı normaldir. Erkek ve kadınlarda %40 ve daha fazlasında vücutta yağ olması, obezite alarmı demektir.

Yağ Türleri Nelerdir?

Yağlar, hayvansal ve bitkisel kaynaklı olabilmektedir. Fakat bunlar yağ türleri değildir. Yağ türleri nelerdir diye soracak olursanız, yağlar iki çeşitte olmaktadır. Doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılmaktadır. Doymuş yağlar, zararlı yağlar olurken, kilo vermek isteyen kişilerin doymamış yağ kullanarak zayıflamaları mümkündür. Diyet içerisinde yağ kullanmamak yanlıştır. Doymamış yağ kullanarak zayıflamak, kalıcı bir zayıflamayı sağlamaktadır. Doymuş yağlar, vücut içerisinden atılamayan ve atılması zor olan yağlardır. Kilo alımı sırasında rahatlıkla kullanılabilecek yağlar, doymamış yağlardır.

İyi Yağlar Hangileridir?

Doymamış yağ türleri olarak belirlenen sağlıklı yağ türlerini hangi besinlerden alabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. İyi yağlar hangileridir ve iyi yağları hangi besinlerden alabiliriz sorusunu, kilo verirken bilmek, sizleri hedefinize daha çabuk yaklaştıracaktır. İyi yağlar; zeytin yağı, balık yağı, keten tohumu yağı ve soya yağı olarak görülmektedir. Doymamış yağları, çiğ badem, fındık ve cevizden alabilirsiniz. Günde 4 adet ceviz tüketerek veya salatalarınızın içerisinde 1 yemek kaşığı zeytin yağı koyarak, günlük ihtiyacınız olan yağ miktarını alabilirsiniz. Ayçiçek ve mısır yağı gibi yağlar, zararlı ve doymuş yağlar olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir