Egzersiz Yapmanın Sağlıklı Yaşam İçin Önemi

Egzersiz yapmanın birçok açıdan insan vücuda yararları saymakla bitmez. Ancak en önemlisi obeziteyle savaşmak denebilir.  European Journal of Preventive Cardiology (Avrupa Kardiyoloji Dergisi) bu yönde çarpıcı bir yayın hazırlıyor ve tüm dünya için aydınlatıcı bu bilgiyi bulgularıyla beraber insanlara sunuyor. Araştırmanın sonucu; egzersiz yapmayan insanların obez insanlarla aynı riskleri taşıdığı yönünde. Hollanda’nın Rotterdam Kentinde, bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma, kiloları bakımından normal, fazla kilolu ve obez olmak üzere 3 grup üzerinden başlatılıyor. Bahse konu araştırmada, bulgular araştırmaya katılan kişilerin, egzersiz alışkanlıkları, boy-kilo, vücut kitle indeksleri, kalp hastalıkları ve felç oranlarını 15 yıl boyunca gözlemlenmesi sonucunda çarpıcı bir sonucu işaret ediyor. Elde edilen sonuç ışığında şunu söylemek mümkün, normal kiloda olan ancak egzersiz yapmayan bir kişi ile, obez olan ancak egzersiz yapan bir kişinin gerek felç gerekse kalp rahatsızları yönünden eşik ölçüde aynı risklere sahip olduğu bir gerçek.

Egzersiz Yapmak İstiyorum Ama….

Amayla biten veya devam eden cümleleri artık bir kenara bırakmanın zamanı geldi, yapılan araştırmalar gösteriyor ki egzersiz birçok açıdan her insanın rutin olarak yapması gereken bir şey. Bu noktada kişiler kendilerini en çok zaman, mekan ve finansal açıdan kısıtlamakta; ancak evde egzersiz hareketleri için günde yarım saat harcanarak ruhsal, fiziksel, mental ve kalp sağlığı açısından büyük gelişmeler kaydedilebilir.

Evde Egzersiz Hareketlerini Nasıl Uygulayabilirim?

Arama motorlarına egzersiz hareketli resimli yazıp aratmaya başlarsanız sizin için en uygun olan egzersizi öğrenebilir ya da video paylaşım sitelerinden aynı şekilde arama yaparak, karşınızda biri varmışçasına egzersizinizi yapabilirsiniz.

Egzersiz Yaparsam Fazlalıklarımdan Kurtulur Muyum?

Öncelikle şunu söylemek doğru olacak, gün içerisinde iyi beslenilmez ve ihtiyaç duyulan kalorinin üzerinde kalori alınırsa yapılan egzersiz sadece o günü kurtarmak için olabilir, bu nedenle eğer amaç zayıflamak ise kalori hesabı yapan web sitelerinden yardım alınarak besin değerlerine dikkat edilebilir bununla birlikte zayıflama egzersiz hareketleri öğrenerek çok kısa bir zamanda fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, kendiniz için ayıracağınız en azından yarım saat, ömrünüzce kazanacağız sağlıklı bir hayata dönüşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir