Doğru Bir Beslenme Programıyla Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermek için beslenmeye dikkat etmek en başta gelen kurallar arasında yer almaktadır. Pek çok kişi doğru beslenme teknikleri ile kilo vermeyi başarmıştır. Peki doğru beslenme programı nedir? Doğru beslenme programı her gün düzenli şekilde yediklerine ve içtiklerine dikkat ettiğin bir yöntemdir. Yaz ve kış aylarında farklı şekillerde uygulanan bu yöntemin farklı ana başlıkları bulunmaktadır.

Kahvaltı En Önemli Öğün

Kahvaltı insanda uzun süreler zindelik hissi uyandırmaktadır. Özellikle sağlıklı besinler ile yapılan kahvaltı kilo vermenize en fazla yardımcı olacak öğünü oluşturmaktadır. Tam buğday ekmeği, yağsız süt, yağsız peynir, yağ oranı düşük ve lif oranı yüksek gıdalar ile hazırlanan kahvaltı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca beslenme programından taviz vermemek için tavsiyeler arasında kahvaltıya dikkat etmek ilk sırada gelmektedir.

 

Öğün Atlamayın

Birçok insanın yaptığı en büyük hatalardan birisi öğün atlayarak zayıflamaya çalışmaktır. Halbuki yenilen besinlerin içeriğine dikkat edilerek ve porsiyon miktarlarında sınırlamalara gidilerek her 3-4 saatte bir yapılan öğünler kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bu şekilde gün içinde en az 5-6 öğün yapmanız gerekmektedir.

Kızartma Ve Hamur İşinden Uzak Durun

Kızartma yediğinizde midenizde yanma meydana gelebilir. Yanma sebebiyle mideniz sindirimde zorlanacaktır ve bu durum da zayıflamanız için gerekli olan sağlıklı beslenmeye engel olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı zayıflamak için kızartmadan uzak durmanız gerekmektedir. Hamur işleri vücudunuzda halsizliğe neden olacağından, bu gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Tatlı Krizi için Alternatifler Üretin

Taviz vermeden beslenme programlarına uyma yöntemleri için tatlı krizini sağlıklı şekilde çözmeniz şarttır. Bu da ancak tatlı yerine alternatifler geliştirilerek oluşabilen bir durumdur. Örneğin tatlı krizleri için tarçın en önemli alternatiftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir