Çözüm: Sadece Koşmak

Hayatı bir koşturmacadan ibaret kabul ettiğinizde bir gün durup neler oluyor deme ihtiyacı duyuyorsunuz. Halledilmesi, yetişmesi gereken işler, ödemelerin yaklaşmasının yarattığı gerginlik, ailenizle, çevrenizle kopmaya başlayan iletişiminiz, en önemlisi kim olduğunuzu unutmanız söz konusu oluyor. ‘ Kendime zaman ayıramıyorum.’ bu çıkmazdan nasıl kurtulacağım diyorsunuz, evet. Öncelikle hayatın içinde bir koşturma yok, bu sizin zihninizde. Çözümü ise koşmakta. Düzenli yürüyüş yapan, koşuya çıkan insanlar sorularına cevap buluyor. Sorunların çözümü koşmakla geliyor.

Koşmak sadece bedeninizi değil zihninizi de geliştirir

Zihnimizin onarıcısı olan uyku safhasını en çok destekleyen şey düzenli yapılan koşu. Çünkü düzenli koşu yaptığınızda, daha deliksiz bir uykuya sahip oluyorsunuz ve zihin uykuda daha çözümleyici bir işlev uyguluyor. Kaliteli uyuduğunuzda, gün içinde daha aktif, motivasyonu yüksek ve konsantrasyonu güçlü insanlar oluyoruz. Yani koşmak, kaliteli uykuya  vesile olduğu için psikolojimize de destek sağlıyor.

Koşmak, beyin hücrelerine besin sağlar ve beyin hücrelerinin fonksiyonlarını da düzenler. Koşu aynı zamanda hafızayı güçlendiren bir aktivitedir. Düzenli koşu yapan insanlarda Alzheimer hastalığı riski çok düşüktür. Koşu esnasında daha fazla oksijenin beyne ulaşması sayesinde kalp de hızlanır, kalp ve beyin aktiviteden olumlu etkilenir.

Yapılan araştırmalar göre koşmak, stresi de azaltıyor. Ruh halimize olumlu desteği olan koşu, ayrıca kişinin özgüveninin artmasını sağlıyor. Birçok uzman stres ve ansiyete tedavisi için koşunun yararlı olduğunu dile getiriyor. Stres kaynaklı baş ağrılarında da ciddi bir azalma gözlemleniyor.

Koşmak bir depresyon tedavisi

Modern insanın bir numaralı rahatsızlığı haline gelen depresyonun çözümü de koşmak. Koşu esnasında salgılanan endorfin hormonu kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Düzenli koşu yapan insanların, psikolojik ve duygusal yönden daha olumlu süreçler yaşadıklarını, hayata daha olumlu baktıklarını tespit ediyoruz.

Kendinizi depresif hissediyorsanız hiç durmayın, hemen bir parka ya da sahile atın kendinizi. Yürümeyle başlayın, sonra koşmaya geçin, yavaş yavaş çok olumsuz düşünceyi geride bıraktığınızı göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir