Bir Saat Koş Hayatina 7 Saat Eklensin

Koşarak Hayatınıza Yön Verin

Koşmak insanların yaşamı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kimi zaman hayatımızın her anında koşarız. Bu koşunun her adımı hayatımıza bir adım katar. Yeni yapılan araştırmalara göre yavaş veya seyrek koşsalar hata kötü alışkanlıklardan sigara, alkol ve uyuşturucu bile kullansalar veya obezite gibi hastalıkları bile olsa koşucuların, koşu yapmayan kişilere göre ortalama 3 yıl daha fazla yaşadığı görülmüştür.

İstanbul Aydın Üniversitesi Medical Park hastanesinden Opr. Dr. M.Melih Çelik Dallas Cooper Enstitüsündeki araştırma sonucunda egzersizler ve ölüm hakkında şu bilgilere yer verdi:

Yapılan araştırmalarda hızı veya kilometre oranı ne olursa olsun insanların erken ölüm riskini %40 oranında azaltmaktadır. Ayrıca kötü alışkanlıklar kullansalar bile koşunun insan ömrünü uzattığı tespit edilmiştir.

Buradan sonra aklımıza şimdi 15 dakika koşu kaç kalori yakar gibi bir soru gelebilir. Bunun cevabı ortalama olarak 225 kaloridir. Fakat bünyeden bünyeye değişebilir.

Her türlü egzersiz insanlara katkı sağlar. Fakat bunlardan en etkilisi koşmaktır. İnsan hayatının uzamasına tek etkili egzersiz koşudur. Koşunun hafif tempolu veya yüksek tempolusu olabilir.

Koşmak Hayatı Uzatır

Cooper Institute de yapılan araştırmalara göre haftada 2 saat koşan birisinin 40 yılda 6 ayını koşuya harcayacağını, ömrünün 2,8 ile 3,2 yıl arasında uzayacağını bulmuşlardır. Ayrıca araştırmalar sonucunda bir saat koşan birisinin somut olarak hayatına 7 saat eklendiği bulunmuştur. Koşmak insanlara ölümsüz bir hayat vermez sadece hayatlarını belirli bir süre uzatabilir. Bu sürede sadece 3 sene ile sınırlıdır.

Yürümek Ölüm Riskinizi Azaltır

Yürümek bisiklet sürmek gibi diğer aktivitelerde insanların erken ölüm riskini %12 oranında düşürebilmektedir. Günde 1 saat yürüyüş ayda kaç kilo verdirir ve insan hayatına nasıl etkisi vardır. Bunun cevabı günde yalnızca 1 saat yürüyerek ayda 1-3 kilo arası zayıflayabilirsiniz.

Koşmak Erken ölüm riskine karşı en etkili egzersizdir. Koşmak yüksek tansiyon ve vücut yağına karşı en etkili bir silahtır. 1 saat koşmak kaç kalori yaktırır ve ne gibi yararları vardır. Bunun cevabı olarak ortalama 590 kalori diyebiliriz.

Koşmak insanların ömrüne büyük bir katkı sağlar ve sağlıklı bir yaşam sürdürür.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir