Antrenman Yapmak Nasıl Beyninizi 10 Yıl Gençleştirebiliyor

Son yıllarda daha çok üzerinde durulan ve araştırılan beynin sırları bir çok araştırmaya konu oluyor. Spor, egzersiz ve düzenli bir şekilde antrenman yapmak obezite,  kalp damar sorunları  ve benzeri bir çok hastalığın önlenmesi ve iyileşmesi  için önemli  faktörlerdendir.   Aynı zaman da beyninizin sağlığı içinde antrenman yapmanın bir çok faydası vardır.  colombia ve miami üniversitelerinde beyin ve antrenman arasındaki ilişkiyi araştıran araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda antrenman yapan ve yapmayanların beyin fonksiyonlarını inceledi. Bu çalışmalar sonucunda düzenli antrenman yapanların yapmayanlara göre bilişsel aktivitelerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardılar.

 Antrenman Yapmanın Beyin Üzerindeki Etkileri 

Antrenman yapmanın beyne etkilerinden en önemlisi beynin zayıf kalmış kısımlarını uyararak zayıf sinirlerin güçlendirilmesini sağlayıp beyninizin yenilenmesi güçlenmesi yeni sinir hücre bağlantıları oluşturarak gençleşmesini sağlar.

Otogo üniversitesinden Prof. James Flynn yaptığı araştırmalar neticesinde beynin vücut kasları gibi antrenman yapılmazsa gelişemeyeceğini belirtmiştir. Yapılan bir çok araştırma antrenman yapmanın beden ve ruh sağlığını iyi yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır bunun yanı sıra araştırmalar sonucunda düzenli bir antrenmanla beyin gücünüzü koruyup beyninizi gençleştirmenin mümkün olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmalardan Duka üniversitesinde yapılan araştırmaya göre belli bir süre de egzersiz yaptırılan bir grubun düşünme, öğrenme ve hatırlama gibi bilişsel özelliklerinde gelişme görüldüğü bildirilmiştir.

Sydney üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 55-68 yaş aralığında ve hafif bilişsel bozukluk teşhisi konulan bir grup üzerinde yapılan zihinsel ve dayanıklılık antrenmanı çalışmasının sonucunda düzenli olarak antrenman yapan bireylerde daha güçlü kas ve güçlü bir zihinsel aktivite arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.

Beyninizin Yaşlanmasını Durdurabilir Hatta 10 Yıl Daha Gençleştirebilirsiniz

Son dönemlerde yapılan çalışmalar sonucunda antrenman yapmanın kas, kemik, solunum ve sinir gibi sistemler üzerindeki etkisinin yanı sıra beyin gelişimini de etkilediği ortaya çıkmıştır.

Sürekli ve düzenli bir antrenmanla zihinsel açıdan aktif bir beyne sahip olabilirsiniz.

Genç ve Aktif Bir Beynin Sizin Yaşamınıza Etkisi

Genç ve form da bir beyne sahip olmak

Alzheimer gibi hastalıklardan korunmak

Bilişsel gelişim

Hafıza,  öğrenme ve konsantrasyon gibi faaliyetlerde artış

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir