Antrenman Sonrası Beslenme Şekli

kosu-sonrasi-beslenme-header

Yoğun bir antrenman sonucunda vücudunuz çok fazla enerji kaybeder, yorulur ve besine ihtiyaç duyar. Koşudan sonra dikkatli beslenmek kas lifleri tamiri açısından çok önemlidir.

Araştırmalar sonucu, antrenman sonrası vücudun kendine gelmesi için, hangi besinlerin hangi oranlarda tüketilmesi gerektiği bildiriliyor.

Koşu bittikten sonra, beslenmek için en önemli zaman dilimi ilk yarım saatten itibaren başlayıp bir buçuk saate kadar sürmelidir. Bu zaman zarfında alacağınız besin oranı,  4gr karbonhidrata 1 gr protein şeklinde olmalıdır.

Antrenmanın hemen ardından bir şey yiyip içmemek, sanıldığı gibi kilo almamanın bir yolu değildir. Bu sanı çoğu sporcular tarafından yanlış bilinmektedir. Spor sonrası vücut, beslenmek için kendini hazır hissetmiyor olabilir ancak, mideyi yormayacak şekilde besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Mideniz katı ya da sıvı hangisini kaldırabiliyorsa o besin çeşidi tercih edilmelidir.

Bir diğer yanlış bilinen beslenme şekli ise, antrenmandan hemen sonra protein alınmasıdır. Bu protein yüklemesi, karbonhidrat alımını durdurduğu gibi gastrit boşaltma sürecini de yavaşlatır. Doğru olanı ise 4/1 oranında tüketmektir. Yani alacağınız protein 100-300 arasında bir kalori alımı olmalıdır.

Kaslarınızı gevşetin

Koşu sonrası yorulan vücudun kendine gelmesini sağlayan bir diğer hareket de, vücudu yoga hareketlilik çalışmaları ile esnetmektir.

Koşu sonrası teknik esneme hareketlerini alışkanlık haline getirmenin vücudunuza ve antrenmanınıza da pek çok yararı vardır. Bu çalışmalar sayesinde, kaslara oksijen ve kan taşınması sağlanırken aynı zamanda da nöromuskuler fonksiyonlar gelişir.

Antrenman esnasında çok fazla kramp, sakatlık vb. rahatsızlıklar duyulabilir. Bunu yok etmenin veya en aza indirmenin yollarından biridir esneme hareketleri yapmak. Esneme hareketleri, devam dolaşım hareketlerinden sağlanan, kas hücrelerindeki vücut için uygun olan, sıvı, enzim, elektrolit ve besin dengesinin yerine gelmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir