5K RACE!

5 kilometre (5K) koşusu hem heyecan verici hem de sinirlerinizi bozacak cinsten bir deneyim. Yeni başladınız ve hazırlanmak istediğiniz bir koşu var ama aklınıza takılan sorulara cevap vererek sizlere hazırladığımız 5 kilometre ve 10 kilometre antrenman rehberine geçelim.

Her gün koşmak zayıflatır mı?
Teknik olarak her gün koşmanız zararlı olabilir kasların dinlenmeye ihtiyacı var ve uykuda bile kalori yakıyoruz. Her gün koşmak zayıflatır. Koşmak kilo verdirir

5 K koşu kaç kalori yaktırır?

Koşu rehberlerine ve antrenmanlarına aşina iseniz koşu kalori yaktırır ama kaç kilometre koşmak önemli değil ne kadar süre koştuğunuz önemli olduğu için kaç kilometreyi kaç saate kat ediyorsunuz ona bakılmalı ve ona göre cevap verilebilir bu soruya, ama size bir örnek teşkil etmesi açısından şu bilgileri vermekte fayda var. 65 kilo olan bir kişi 5 kilometreyi 30 dakika bitirdiğini varsayalım yaklaşık olarak 280-300 kalori yakmakta buda saate 650-680 kalori ediyor.

Şimdi sizlere hazırlamış olduğumuz 5 kilometre ve 10 kilometre antrenman rehberine geçelim.

 1. Uykunuzu düzene sokmayı unutmayın
  Düzen her zaman önemlidir zayıflamak isteyen veya günlük sporunu yapan bir bireyseniz düzenin ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Sabah koşu için erken kalkacağım diye değil uykunuzu düzenli olarak almanız gerektiğini bilerek uykunuzu düzenleyin. Hele ki, tecrübeli veya tecrübesiz fark etmez 5K sınırları zorlayan cinsten bir etkinliğe katılacaksanız en azından 2 gün önceden uykunuzu düzene sokun.
 2. Hareketi Bırakmayın
  5K veya 10K gibi bir etkinliğe girecekseniz, kaslarınızı olabildiğince canlı tutmaya özen gösterin. Kısa süre aralıklarında mesela 1-2 dakika da bir hızlı-yavaş koşarak kaslarınıza canlılık getirin
 3. Doldur bakalım
  Evet, yarışmaya katılmadan önce kahvaltının önemini bir kez daha hatırlatalım ve güzel çok ağır olmamakla birlikte iyi bir kahvaltı size uzun ve limitlerinizi zorlayacak yarışmada yardımcı olacaktır.
 4. Önce gelen kazanır
  İnsanlar heyecan yaptıkları için her şeyi unutabilir. Yarışma olduğu için heyecan yapmanız doğaldır ve emeklerinizin meyvesini almak istersiniz. O yüzden heyecanınızı yenmek için yarışma alanına önceden gitmenizi tavsiye ederiz.
 5. Çalıştır bünyeyi
  Yarışmadan önce bir ısınma turu atabilir ve kendinizi biraz hazırlayabilirsiniz.
 6. Kontrol altında tut
  Unutma ki kontrol sende sakinleştir bünyeni fazla heyecan veya moral bozmaya gerek yok ileriye bak unutma ki senden iyileri daima olacaktır. Sen yarışı bitirmeye ve kendini sorunsuzca bitiş çizgisine atmaya bak. Yarışmada derece yapmak içinde bu taktikleri unutma. Önceden belirlediğin taktikleri hatırla. Sonra düzlükte kaslarına biraz fazla güven ve temponu artırarak yarışta derece yap.
 7. Nefes almayı unutma
  Heyecandan, nefesini tutarak baygınlık geçirme dikkatli ol nefes alıp vermeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir