3 Büyük Şehir Koşu Parkurları

Hastalıklarla savaşmak, daha fit bir vücuda sahip olmak, vakit geçirmek için veya profesyonel olarak koşmak istiyor olabilirsiniz.Koşunun kalitesini arttırmak için nerede koştuğunuz da önem arz ediyor. Koşu bantlarından inip doğayla iç içe bol oksijenli yürüyüş parkurlarını tercih edin!3 büyük şehir; Ankara, İstanbul, İzmir’de bulunan koşu parkurlarına göz atalım.

  • İSTANBUL KOŞU ALANLARI-AVRUPA YAKASI-

 

   1.BELGRAD ORMANI

Çatalca Yarımadası’nın doğusunda bulunan Belgrad Ormanı, İstanbul’da yaşayanlara gürültü ve kirli havadan uzak bir koşu imkanı sunabilir. Özel aracınızla, belediye otobüsleriyle, yaya olarak veya bisikletle ulaşmanız mümkün. Özel araçlar için giriş ücretli fakat yaya veya bisikletlilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu ormanın içinde uzunluğu yaklaşık 6 km olan ‘’Fıratpen Koşu Parkuru’’ bulunuyor. Orman, yürüyüş ve koşu parkuru dışında piknik alanlarına da sahip.

 

2.ZEYTİNBURNU-BAKIRKÖY SAHİL YOLU

8 kilometrelik bu koşu yolu, İstanbul surlarından Zeytinburnu’na uzanarak tarihi bir atmosfer yaratıyor. Fakat rüzgarı bol olan bu yolda koşmaya başlamadan önce gerekli önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

 

  3.BALAT-FENER SAHİL YOLU

3 km uzunluğundaki parkur, hafif esintiyi arkanızda hissedeceğiniz keyifli bir koşu yoludur.

 

 4.MAÇKA PARKI

İstanbul’un Şişli ilçesinde yer alan 2 km uzunluğundaki parkur, merkezi bir yerde olmasından dolayı koşucular tarafından tercih edilmekte. Günün çok erken saatlerinde bile burada antrenman yapan sporcuları görebilirsiniz. Sert toprak zemini ve içerisinde bulunan merdivenler sayesinde daha zorlu antrenman yapma şansı yakalayabiliyorsunuz.

 

5.EMİRGAN PARKI KAUÇUK ZEMİNLİ KOŞU PARKURU

1000 metrelik dairesel bir parkurdur. Lalelerle dolu Emirgan Parkı’nın geniş yerleşkesinin kuzey tarafında yer alır. Sarıyer’de yer alan bu parkur, tartan(kauçuk) zeminiyle sert zeminde koşmayı sevenler için ideal.

6.ENKA SADİ GÜLÇELİK ATLETİZM PİSTİ

Olimpik ölçülerdeki koşu pistidir .(400 m uzunluk ve 8 kulvar) Gitmeden önce atletizm çalışmaları olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz aksi takdirde yer bile bulamayabilirsiniz.

 

 7.YILDIZ PARKI

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alır. Profesyonel olarak kros antrenman yapmak isteyenler bu parkuru tercih edebilirler.

 

8.BEBEK-ORTAKÖY SAHİL YOLU

Bebek sahilinden Ortaköy’e uzanan yaklaşık 50 km’lik uzun yol, deniz manzaralı uzun bir yürüyüş imkanı sunuyor.

 

 

  • İSTANBUL KOŞU ALANLARI-ANADOLU YAKASI-

  1.FENERBAHÇE PARKI

İstanbul’un Kadıköy ilçesine bulunan denize sıfır park.Denizle iç içe olması açısından huzur verici olsa da piknik için oldukça tercih edilen bir yer olması sebebiyle özellikle hafta sonları sizi kalabalık karşılayabilir.Ayrıca Caddebostan’dan kalkan paraşüt sesleri de koşunuza eşlik edebilir.

  2.FENERYOLU-SUADİYE SAHİL YOLU

Anadolu yakasının en çok tercih edilen koşu parkuru 6 km koşu keyfini size sunuyor. Deniz ve ada manzaralı koşu yolunda, performansınızı izlemeniz için bir koşu cetveli bulunuyor.

 

  3.BURHAN FELEK SPOR TESİSİ

Üsküdar’da bulunan bu tesise ait atletizm pisti, olimpik ölçülerdedir. Pisti kullanım öncelliği profesyonel atletlere verilmekte olup umumi kullanım için yalnızca son kulvara izin verilmektedir. Bu da bir tam turda yaklaşık 450 metre mesafe anlamına gelir.

 

 

 

 

 

  • İZMİR KOŞU ALANLARI

  1.BOSTANLI SAHİL

Deniz kokusu ve flamingolar eşliğinde size koşu imkanı sunan toprak koşu parkuru 1.5 km uzunluğundadır. Fakat uzun mesafede koşmak isterseniz belediye tarafında koşu ve bisiklet yolu olarak tasarlanan asfalt zeminli 18 km uzunluğundaki yolu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yolu tercih edeceklere bisikletlilere dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatalım.

 

  2.ALSANCAK KÜLTÜRPARK KOŞU YOLU

Adı üzerinde birçok kültürel yapıyı bünyesinde bulunduran parkta ‘’Halikarnas bitkiliği,açık hava tiyatrosu ,fuar ve sanat merkezi’’ gibi kültürel alanlar bulunuyor.Çoğunlukla spor yapma amacıyla tercih edilen bir yer olduğu için koşarken rahat edeceksiniz.Bol ağaçlı ve bol oksijenli bu parkurun zemini tartandan yapılmış olup uzunluğu 2 km’dir.

 

  3.İNCİRALTI KENT ORMANI

Doğa ve denizle iç içe bir parkur olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğundaki ormanda toprak ve asfalt zemin mevcut. Tek eksiği gece ışıklandırma olmaması. Bu yüzden gece koşmak isteyenlere kafa gözlüğünüzü yanınızda bulundurmalarını tavsiye ediyoruz!

 

  4.KORDONBOYU-ALSANCAK

Muhteşem deniz manzarasıyla sizi iyi hissettirecek bir parkur. 1500 metre uzunluğunda tartan zeminden oluşuyor. Şehrin göbek noktasında bulunması sebebiyle çok kalabalık bu yüzden sabahın erken saatleri bu yolda koşmak için en ideal vakitler.

 

  5.MUSTAFA KEMAL SAHİLİ-GÖZTEPE

6500 metre uzunluğunda deniz manzaralı eşsiz bir yoldur. Yapım çalışmaları devam etse de zeminin betondan olması uzun mesafede rahatsızlık verebilir.Bunun için yüksek yastıklamalı ayakkabı kullanmanızı öneriyoruz.

 

 

 

 

 

  • ANKARA KOŞU ALANLARI

Her ne kadar deniz bulunmamasından, beton yapılardan, hava kirliliğinden dem vurulsa da şehir içinde gerek doğal gerekse beşeri koşu alanları bulmak zor değil.

 

  1.KEÇİÖREN BOTANİK PARK

Atatürk parkı olarak da bilinen bu park, yüzlerce çeşit bitki ve çiçeğin renklendirmesiyle güzel görüntü oluşturuyor. Ayrıca içinde bulunan şelalenin rahatlatıcı sesi de tercih sebebi.Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılaması için wc,içilebilir çeşme suyu,mescid ve çay bahçesi bulunuyor.

 

  2.ANITTEPE KOŞU PARKURU

İsmini tam karşısında bulunan Anıtkabir’den alan koşu parkuru aynı zamanda piknik yapmaya gelenleri de ağırlıyor. Dilerseniz belediyenin koyduğu spor aletleri günlük antrenmanınızın bir parçası olabilir.

 

  3.KURTULUŞ PARKI

600 metre uzunluğunda yumuşak zeminli koşu parkurudur.Gölet çevresinde hoş vakit geçirmenizi sağlayacak parkın içinde aynı zamanda buz pateni de yapılmakta.

 

4.ODTÜ ORMANI YÜRÜYÜŞ PARKURU

Yalıncak ormanı içinde,şehrin gürültüsünden uzak,Ankara’da olduğunuzu unutturacak keyifli bir koşu macerası için kesinlikle tavsiye ederiz.

 

  5.DİKMEN VADİSİ

Ankaralılar tarafında cennetten bir köşe olarak nitelendirilen yürüyüş yolu,bol ağaçlıklı inişli çıkışlı yollarıyla zorlayıcı ama keyifli yürüyüş için ideal.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir